Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Yurtdisina isçi olarak nasil gidilir ?

Yurtdisina isçi olarak nasil gidilir ?

Yurtdisina isçi olarak nasil gidilir?

Hangi Ülke’de Hangi ise Eleman Aliniyor

Yurtdisina isçi olarak nasil gidilir? Marangozundan insaat isçisine, garsondan asçiya kadar birçok meslekten binlerce kisiye yurtdisinda is firsatlari var. ISKUR, 2012’de 60 bine yakin kisiyi yurtdisina isçi olarak gönderdi. Kuruma Norveç’ten Irak’a, Rusya’dan Azerbaycan’a kadar dünyanin her

Yurtdisina isçi olarak nasil gidilir? Marangozundan insaat isçisine, garsondan asçiya kadar birçok meslekten binlerce kisiye yurtdisinda is firsatlari var. ISKUR, 2012’de 60 bine yakin kisiyi yurtdisina isçi olarak gönderdi. Kuruma Norveç’ten Irak’a, Rusya’dan Azerbaycan’a kadar dünyanin her
Para dergisinden Ersan Çiplak’in haberine göre; Türkiye ekonomisi son yillarda sürekli büyüse de bu durum istihdama yeterince yansimiyor. Üstelik yurtiçinde is bulma imkani giderek zorlasiyor. Ancak moralinizi bozmayin. Eger belli niteliklere sahip bir mesleginiz varsa yurtdisindaki is firsatlarina göz atmanizi öneririz. Bu konuda en iyi kaynak ise Türkiye Is Kurumu (ISKUR). Avusturya’dan marangoz, Katar’dan buz hocasi, Kuveyt’ten asçi, Norveç’ten kaynak isçisi, Kanada’dan hemsire, Irak’tan insaatla ilgili tüm branslar, Hollanda’dan makine mühendisi, Almanya’dan doktor ve saglik teknisyeni…

Bu türden nitelikli isçi talebi alan ISKUR uygun kriterlere sahip kisileri yabanci ülkelerde ise yerlestiriyor. Yurtdisindan isçi talep edenler arasinda dogal olarak Türkiye kökenli firmalarin payi yüksek. Bu firmalarin yurtdisina götürdügü isçilerin mesleklerine bakildiginda özellikle insaat sektöründe yer alanlarin çogunlukta oldugu görülüyor.
“MUTLAKA SÖZLESME IMZALAYIN”
ISKUR Genel Müdürü Nusret Yazici, “Yurtdisina çalismak amaciyla gitmeyi planliyorsaniz öncelikle gitmeyi düsündügünüz ülkenin çalisma hayati ve mevzuatini arastirin” diyor. Aslinda bu tür bilgilere ulasmaniz hiç de zor degil. Bu konularla ilgili bilgilere gideceginiz ülkenin Türkiye’deki dis temsilciliklerinden ya da Türkiye’nin yurtdisi temsilciliklerinden kolaylikla edinebilirsiniz. Bu kanallar disinda edilen bilgilerin eksik, hatali ve hatta aldatici olabilecegine dikkat çeken Yazici, pek çok kisinin yurtdisinda is bulma vaadinde bulunan firmalar ya da kisilerce dolandirildigini söylüyor.
Böyle bir duruma düsmemek için ISKUR hizmet merkezlerinden birine ugrayarak yurtdisinda çalisma vaadinde bulunan firma ve kisilerin iyi niyetli olup olmadiklari ögrenilebilirsiniz. Yurtdisina çikmadan önce yurtdisi is sözlesmesinin imzalanmasi da çok önemli. Isçi ile ve isveren arasinda imzalanan ve ISKUR’un onayladigi bu is sözlesmesi isçi ve isveren için resmi bir belge niteligi tasiyor. Sözlesme Ileride ortaya çikabilecek anlasmazliklarda delil niteligi tasiniyor. Bu türden sözlesme örnegini ISKUR’un internet sayfasindan temin etmeniz mümkün.
RAK’A ISÇI YETISTIREMIYORUZ
ISKUR istatistiklerine bakildiginda 2012’de yurtdisinda çalisma amaciyla sözlesme imzalayanlarin toplam sayisi 57 bin 953. 2012’de en fazla isçi Irak’a gönderilmis. Bu dönemde Irak’a 15 bin 10 isçi gönderilmis. Bu isçilerin büyük çogunlugu Türkiye kökenli müteahhitlik firmalarinin projelerinde çalisiyor. Irak’a giden isçiler genellikle yapi, tesis, bakim, onarim isleri, sanayi ve teknolojik imalat, tesisat ve montaj isleri, proje, mühendislik, müsavirlik islerinde çalisiyor. Irak en çok insaat isçisi, elektrikçi, kaynakçi, demirci, montaj elemani, insaat kalfasi ve kalipçi ariyor.
2012’de Irak’tan sonra en fazla isçiyi Rusya Federasyonu’na göndermisiz. 2012’de 13 bin 762 isçimiz Rusya’da isbasi yapmis. Üçüncü sirada 8 bin 184 isçi gönderdigimiz Suudi Arabistan bulunuyor. Bu ülkeleri 4 bin 810 ile Türkmenistan ve 2 bin 197 ile Azerbaycan takip ediyor.
IS ARAYAN KAYDI YAPTIRIN!
Yabanci bir ülkede is ariyorsaniz bu isteginizi ISKUR’a ileterek “is arayan” kaydi yaptirabilirsiniz. Kurumda yurtdisindaki isverenlerden alinan isgücü talepleriyle sizin özellikleriniz karsilastiriliyor. Uygun bir pozisyon varsa sizi kuruma davet ediyorlar. Isverenle yapilacak görüsme sonucunda ise kabul edilmeniz halinde islemleriniz ISKUR tarafindan yürütülüyor.
Kuruma 18 yasindan büyük ve yurtdisina çikisi engelleyici bir durumu olmayan herkes basvuru yapabilir. Egitim ve diger kriterler gideceginiz ülkeye ve yapacaginiz ise göre degisiyor. Ancak ne is yapiyorsaniz yapin mesleki yeterliginizi belgelemeniz gerekiyor. Bu belgeyi MEB onayli bir kursa katilarak birkaç ay içinde almaniz mümkün. Yurtdisina götürülen isçiler genellikle insaat sektöründe çalisan kisiler olduklari için bu sektöre özgü fiziksel ve zihinsel dayanikliliga ve deneyime sahip olmalari gerekiyor. Yabanci dil bilenlere ise öncelik taniniyor.
MAASLAR 3 BIN DOLARA KADAR ÇIKIYOR
Yurtdisina götürülen isçilere verilecek ücretler genellikle serbest piyasa kosullarina göre olusuyor. Ülkeden ülkeye, çalisilan firmaya, deneyime göre farklilik gösteriyor. Bu nedenle her meslege özgü ücret konusunda net bir rakam vermek oldukça zor. Ancak uzmanlar, yani kaynakçi, elektrikçi gibi teknik personel bin 500-2 bin dolar arasinda aylik ücretle is bulabiliyor. Ayni mesleklerden Ingilizce bilen ekip baslarinin aylik ücretleri ise 3 bin dolara kadar çikiyor. Fikir vermesi için örnek vermek gerekirse: Libyali Al-Naima Lil Dikor isimli firma, dekorasyon ve mutfak isleri için mermer montajinda deneyimli teknik uzmanlar ariyor. Teklif edilen aylik ücret bin 200 dolar. Firma isçilerin yeme-içme, barinma ve Libya’ya gidis-dönüs uçak biletlerini karsiliyor.
ISGÜCÜ TALEPLERI DEGISTI
1960’lardan 1970’li yillara kadar Bati Avrupa ülkelerinin yogun isgücü talepleri ISKUR araciligiyla karsilandi. Bu dönemdeki isgücü talepleri dogrudan kamu istihdam kurumlari ya da firmalar tarafindan kuruma iletiliyordu. Kurum da istenen talepleri karsiliyordu. Ancak, 1970’li yillarda yasanan petrol krizi, Bati Avrupa ülkelerinin yabanci isgücü taleplerinin durmasina yol açti. Bu dönemde Türkiye’den yurtdisina isgücü göçü dönüsüm geçirdi.
Bu dönemde yurtdisina isçi gönderilmesi basini insaat sektörünün çektigi Türk firmalari tarafindan yapilmaya baslandi. ISKUR’un bu noktada görevi yurtdisina gidecek isgücünün magdur edilmesini önlemek amaciyla is sözlesmelerine aracilik etme ile sinirli oldu. Bugün ise durum yurtdisina göçün ilk basladigi yillardaki uygulamalara benziyor. Firmalar eskisi kadar yogun olmasa da isgücü taleplerini dogrudan ISKUR’a iletiliyor.

En çok isçi Irak’a gitti Ülke Isçi sayisi
Irak 15.010
Rusya Federasyonu 13.762
Suudi Arabistan 8.184
Türkmenistan 4.810
Azerbaycan 2.197
Diger ülkeler 13.990
Toplam 57.953
Kaynak: ISKUR (2012)
En az isçi gönderilen ülkeler Ülke Isçi sayisi
Isveç 1
Avusturya 1
Fransa 2
Gabon 3
Kaynak: ISKUR (2012)

SKUR’a kayit için neler gerekiyor?
– 18 yasini bitirmis olmak – Okuryazar olmak – Yurtdisina çikisini engelleyici bir durumu bulunmamak – Halen yurtdisinda bir iste çalisiyor olmamak

30 yildir yurtdisina isçi gönderiyor Ankara merkezli Merç Global Istihdam, 30 yildan bu yana yurtdisina isçi gönderiyor. Sirket simdiye kadar 60 bin kisiye yurtdisinda ise yerlestirmis. Merç Global Istihdam Genel Müdürü Mehmet Ali Merç, son dönemde en çok Irak, Birlesik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Libya ve Türkmenistan’daki dogalgaz ve petrol üreten tesislerden eleman talepleri geldigini söylüyor. Bunlar arasinda insaat, petrol dogalgaz, yenilenebilir enerji, lojistik, havacilik, otomotiv ve saglik sektörüyle ilgili mesleklere yönelik talep yogun. Kaynak : habergazetesi

Bir önceki yazımız olan Antarktika’da 5000 Dolar Maaşla İş İmkanı başlıklı makalemizde Antarktika iş başvurusu, Antarktika ptt personeli alımı ve Antartikada Fayans Ustası hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

 1. Abdülkadir taspuna dedi ki:

  Slm ben turkmenistanda 5 yıl calistm yurt dışı iş ariyorum girevim alçı boya fayans ustasiyim ilginizin DİKKATİNE

 2. Turhan şener dedi ki:

  Ben turhan şener fayans ustasıyım ve 2001 2007 arasında ingilterede kebab şefligi yaptım sertifikalarım var

 3. Turhan şener dedi ki:

  Ben turhan şener fayans ustasıyım ve 2001 2007 arasında ingilterede kebab şefligi yaptım sertifikalarım var 05399632935

 4. ilker gedik dedi ki:

  çelikboru kaynakçısıyım (testli).belgelerim var,yurt dışında iş arıyorum. 05462516864.

 5. dogan dogru dedi ki:

  ŞANTIYE KAMPI KURMADA..KALIP.DEMIRCI.SIVADA.POROJE UZERINDE TAM USTAYIM.
  ARAPÇAM VAR YAŞ.38 …05346784995

 6. dogan dogru dedi ki:

  TIR.VE KAMYON ŞÖFÖRLUYUM TAMDIR.
  SRC.2.4..D EHLIYETIM BELGEERIM TAM.YAŞ.38.ARAPÇA BILIYORUM.
  SAYGILARIMLAN.05346784995

 7. Abdullah dedi ki:

  Kazakistan be rusyada calistim alci boya ustasiyim yurt disinda calismak icin is ariyorum

 8. Abdullah dedi ki:

  Bu numaradan ulasabilirsiniz saygilar

 9. mustafa uyan dedi ki:

  Elektrik ustasiyim 35 yıldır ustalığın var 15 yurtdışı satiye hayatım var ruscam iyi ustaya ihtiyaç varsa çalışmak istiyom

 10. Furkan Okur dedi ki:

  4 Ay sonra 18 Yaşıma Gireceğim Okulu Bıraktım 1 Sene Bebek Mağazasında Çalıştım Satış Personeli Olarak Onun Haricinde Bir Mesleğim Yok Yurt Dışında HER ÜLKEDE ÇALIŞIRIM Bilginize 0539 578 2876 İlginiz için Teşekkür Ederim Kolay Gelsin.

 11. Kerem dedi ki:

  iranda çalısmak istiyorum matbaya baskı öncesi hazırlık montaj-grafikerler çok sayıda aranıyormuş
  bana yardımcı olurmusunuz

 12. Sadullah Akyol dedi ki:

  Mobilya ustasıyım her türlüahşap vemobilya imalatiyapa biliyorum.yurt dışında çalışmak istiyorum.

 13. Merhaba ben kaynak ustasıyım tecrübeli ve işimi seven birisiyim yurt dışında iş arıyorum kaynak üzerine başta SUDİ ARABİSTAN -AZERBEYCAN VE RUSYA ,da çalışmak istiyorum

 14. ayhan dedi ki:

  slm mekanik tesisat ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum numaram

 15. mustafa albayrak dedi ki:

  Merhaba Ben seramik be yanitim ustasiyim yurtdisinda calismak istiyorum tel

 16. ESSELEMUALEYKUM .KUVEYTE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM. ŞÖFÖR VE KEPÇE OPERATÖRÜYÜM.

 17. vedat bilim dedi ki:

  Mrhba ben 25 yasndym celik kapi ve yangin kapisi yapyrm kaynak bilgim var ayni zamanda dusakabin kuvvet sistemleri montajina da yatkinim yurtdisi is ilanlari ile ilgileniyorum tskrlr kly glsn

 18. murat savaş dedi ki:

  merhaba ısmım murat rusya almanya veya avusturyada çalışmak istiyorum mesleğim reklamcılık djıtal baskı üzerine 8 yıl deneyımım var ilk defa yurt dısına cıkıcam ve cok istiyorum ilgilenirseniz sevinirim

 19. Murat dedi ki:

  Elektrik ustası yım yurt dışında çalışmak istiyorum
  05452189807

 20. oktay bozdemir dedi ki:

  selamın aleyküm elektirik ve gazaltı kaynagı yapıyorum 20 yıllık deneyimim var yurt dışında iş arıyorum .

 21. oktay bozdemir dedi ki:

  selamın aleyküm elektirik ve gazaltı kaynagı yapıyorum 20 yıllık deneyimim var yurt dışında iş arıyorum .tlf .

 22. oktay bozdemir dedi ki:

  selamın aleyküm elektirik ve gazaltı kaynagı yapıyorum 20 yıllık deneyimim var yurt dışında iş arıyorum .tlf . yurt dışı tecrübem var

 23. Baki dedi ki:

  Mrb ben demir kalıp ustasiyim yurdışında çalışmak istiyorum 5344338718

 24. Haydar yardımcı dedi ki:

  Haydar yardımcı 36 yaş inşaat kalıp ustasıyım projem var katar veya dubai de çalışmak istiyorum. Haydaryardimci563@gmail.com.

 25. SEDAT SUBAŞI dedi ki:

  Alçısıva boya mantolama ustasıyım.Sertifikalıyım ekip var.

 26. Mustafa dedi ki:

  Mustafa 42 yaşında
  Meslek olarak kaynakciyim;elektrik ark kaynağı,gaz altı kaynağı,argon kaynağı,oksijen kaynağı,yapmakla beraber aynı zamanda mekanik bakım ve onarım bilgim ve tecrübenin vardır 30 yıldır bu işi yapmaktayim.

 27. Abdurrahman dedi ki:

  Harfiyat ve mikser kamyon şoförüyüm yutr dışı işi arıyorum

 28. Abdülkadir dedi ki:

  Meslek olarak sivaci ustası yım iş arıyorum

 29. erkanaktoprak dedi ki:

  insaatcıyım sıhhı tesisat ustasıyım yurt dışında çalısmak ıstıyorum

 30. Mehnet yazar dedi ki:

  Slm mehmet yazar ben 31 yaşındayım 5 yıllık damperli tır kamyon şoförüyüm src pisikoteknik E_D ağır vasıta ehliyet tim var küvette şoför olarak calismak istiyorum tlfonu

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.