Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ocak 2018, Salı

İsveç çalışma vizesi alma şartları 2015

İsveç çalışma vizesi alma şartları 2015

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında bulunan İsveç (Sweden), başkenti Stokholm olan gelir düzeyi en yüksek Avrupa ülkelerinden birisidir. Göteborg, Malmö gibi büyük şehirleri olan isveç, dünyanın eğitim konusunda en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ekonomisi, eğitimi, doğası be insana verilen değerin fazla olması, ülkeyi yaşamak ve çalışmak açısından daha da cazip hale getirir.

Her yönden gelişmiş bir ülke olan İsveç yabancı göçmenlere de kapılarını her dönemde açan ülkelerdendir. İsveç İstatistik Bürosu verilerine göre, ülkenin nüfusu 9,7 milyon ve ülkede yaşayanların yüzde 16’sı yurt dışı doğumludur. 2030 yılında ülkede çalışan nüfusun üçte biri yurt dışı doğumlu olacağına yönelik araştırmalar bulunuyor.

İsveç‘te yaşamak ve çalışmak isteyenlerin öncelikle ülkeye giriş için vizeye iht,iyaçları bulunmaktadır. Ancak İsveç’te çalışmak için çalışma iznine ve oturma iznine ihtiyaç vardır. Göçmenler ve yabancı işçiler, için cazip olan ülkede sektördeki ihtiyaca göre elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Her Avrupa Birliği ülkesi gibi İsveç’te de giden ve dinamik iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Ülkede yaşlı nüfüsun fazla olması nedeniyle genç çalışa nlar daha çok yabancı göçmenlerden tercih ediliyor.

Yabancı emekçiler ülkede iyi çalışma şartları nedeniyle hem gelir hem de sosyal haklar kazanıyor. İsveç hükümeti göçmenlere İsveç kanunlarına göre ücret ödenmesini ve tüm sosyal hakların sağlanmasına önem vermektedir.

İşe kabul edilen göçmenlere 2 yıllık bir deneme süresi tanınmaktadır. İşçilerin bu süre içerisinde çalışma izni alması gerekmektedir.

İsveç’te çalışma izni almak için Yabancılar Dairesi’ne (Migrationsverket) başvuru yapmak gerekmektedir. Göçmenlerin çalışma ve oturma izni başvurusu Göçmen Dairesi’nin web sitesinden de yapılabilir.

İsveç’e seyahat etmek için de vizesi olmayanlar, çalışma izni başvurusunu İsveç Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir.

İsveç’te çalışma izni almak için aşağıdaki belgeler gerekmektedir.

Geçimini sağlayan bir işi veya işveren tarafından işe başlayacağına dair belge olmalıdır.

Ayda en az 13 000 kron maaşı olanlar (5. maddeye bakınız).

İşverenin iş için İsveç ve AB içerisinde ilan vermiş olmalıdır.

İşverenin çalışana İsveç toplu sözleşmesi ile aynı seviyede veya o iş ya da sektördeki şartları sağlaması gerekmektedir.

Ülkedeki sendikal örgütler işçinin istihdam şartlarını bildirmesi gerekmektedir. Süresiz oturma iznine hak kazanabilmek için ülkede 4 senelik çalışma izni süresini doldurmak gerekmektedir. Bu süreyi dolduranlara süresiz oturma izni verilebilir.

Çalışma izni olan göçmenler, İsveç kanun ve kurallarına tabidir. Çalışanın hangi ülkeden olursa olsun İsveç’te vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptir. Bu nedenle yabancı göçmenler İsveç’te çalışmak için hrt türlü fırsatları değerlendirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Antarktika’da 5000 Dolar Maaşla İş İmkanı başlıklı makalemizde Antarktika iş başvurusu, Antarktika ptt personeli alımı ve Antartikada Fayans Ustası hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

İsveç çalışma vizesi alma şartları 2015 Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

 1. hilmi imre dedi ki:

  slm ben ista buldan hilmi kalip ustasiyim daha unce irak bolgesinde calistim 4 sene isterseniz ekip bulurum ekim ile calismak isteriz 05382279529

 2. Erkan dedi ki:

  Hilmi bey kime yazdiniz?:
  Ekip saglam mi??

 3. Evren dedi ki:

  Merhaba sevgili arkadaslar ben isvicrede calismak istiyorum is makinasi operatöruyum eskavator ve jsb kepce kulaniyorum ayreten insata alci ve fayansciyim. İlgilenen arasin İsveç çalışma vizesi alma şartları

 4. Selçuk öge dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar çelik konstrüksiyon ve kaynak ustasıyim ekip yada tek olarak yurt dışında iş arıyorum yurt dışı tecrübemizle var

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.