Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Kiracının Ev Sahibine Karşı Hakları

Kiracının Ev Sahibine Karşı Hakları

Kiracıların Yeni Hakları

Kiracıyı koruyan maddeler sebebiyle , mağduriyetlerin önüne geçiliyor. Konut- işyeri kiralamalarında yapılmış olan sözleşmeler kiracının bir takım vaziyetlerde elini kolunu bağlıyor. Sözleşmede her iki tarafın da hakkını korumayı amaçlayan maddeler yer alıyor . Ancak bir takım nedenlerden ötürü mukavele bitmeden konut ya da işyerini tahliye eden kiracıların mağduriyetine bir çözüm getirildi. Bundan böyle mukavele bitmeden konut boşaltılabilecek!

Kiracıyı sevindiren yasa!

Konutu mukavele bitmeden boşaltan kiracıya nefes aldıracak bir düzenleme yapıldı . Ancak birçok kiracının durumdan haberdar olmaması sebebiyle mağdur vaziyette kalıyor. Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Petek, Yeni Türk Borçlar Kanunu’nda kiracıyı koruyan düzenlemeler olduğunu ifade etti . Bu tertip etmeleri vatandaşların incelemesi gerektiğine dikkat çekti.

Yeni düzenlemeye göre kiracılar, oturdukları konutu sözleşme bitmeden tahliye edebilecek. Erken tahliye durumunda, süre sonuna kadar tüm kiranın ödenmesini şart koşan sözleşme maddelerinin hükmü kaldırıldı.

Kira sözleşmesi dolmadan oturduğu konutu tahliye eden kiracı ile kiraya veren arasında itilaf çıkıyor. Konut sahipleri, erken tahliye durumunda sözleşme süresinin sonuna kadar kirayı, kiracı oturmasa bile talep ediyor, çünkü sözleşmede bu yönde maddeler bulunuyor. Bu durumda da kiracı bu bedeli ödemek zorunda kalıyor.

Doç. Dr. Hasan Petek, Yeni Türk Borçlar Kanunu ile bu anlaşmazlığı ortadan kaldıracak, kiracıyı koruyan düzenleme getirildiğine, ancak kamuoyunda pek bilinmediğine işaret etti. Yasanın 325’inci maddesiyle kiracılara kira süresinin sonunu beklemeden oturdukları konutu erken tahliye etme imkanı verildiğini, kiracının erken tahliyesi durumunda ev sahibine cezai şart ödemesini veya kalan süreye ilişkin kira bedelinin tümünü ödemesini öngören sözleşme şartları artık hükmünün kalmadığını belirtti.

Kiracı Bulabilecek

Yeni düzenlemeye göre kiraya veren ile kiracı 3 yıl süreli sözleşme yapıldığında ve sözleşmenin başlamasından 6 ay sonra evin tahliyesi halinde, geriye kalan 2.5 yıllık kira ödenmek zorunda kalmıyor. Kanunda, taşınmazın niteliğine, büyüklüğüne, bulunduğu yere göre bilirkişi tarafından belirlenecek ve kiralananın benzer koşullara göre kiraya verilebileceği makul süre kadar kiracının kira ödeme borcu öngörülmüş. Erken boşaltılan taşınmazın yeniden kiraya verilebileceği makul süre 2 ay ise kiracı sadece 2 aylık kira bedelini ödemesi gerekecek. Bu durumda sözleşmedeki borçlarından kurtulabilecek. Hatta makul süre 2 ay olmasına rağmen, kiraya veren taşınmazı 1 ay sonra kiraya vermişse, eski kiracının sadece 1 aylık kirayı ödemesi gerekecek. Kiraya veren taşınmaza hemen kiracı bulanlar ise bu parayı da ödemiyor.

Ev Sahibi İstemezse

Doç. Dr. Hasan Petek, erken tahliye halinde ev sahibinin bu anlaşmaya yanaşmaması ya da ev sahibine ulaşılamaması durumunda kiracının sulh hukuk mahkemesine başvurması gerekeceğini belirterek “Anahtarlar sulh hukuk mahkemesinde tevdi mahalli tayin ettirilerek teslim edilebilir veya ihtarname gönderildiğinde anahtarın notere tevdi edildiği bildirilebilir” diye konuştu. Doç. Dr. Petek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kiraya veren ile kiracı arasındaki sözleşme belirsiz süreli de olabilir. Herhangi bir süre kararlaştırılmamışsa, sözleşmenin başlangıcından itibaren 6’şar aylık dönemler belirleniyor. Her 6 aylık dönemin sonu için 3 ay önceden bildirimde bulunarak, 3 ay sonra taşınmazı boşaltabilir. Kiracı bu durumda herhangi bir ödeme yapmak zorunda değil. Fakat taşınmazı bildirimde bulunmadan tahliye ederse, yine kiralananın benzer koşullara göre kiraya verilebileceği makul süre kadar kira ödeme borcu var. Burada da kiracının yeni bir kiracı bulması durumunda, artık makul süre kadar kira ödemekten kurtulması da söz konusu. Kiralananın boş kaldığı dönemde kiraya veren bazı masrafları yapmaktan kurtulmuşsa, örneğin kendisinin ödemesi gereken elektrik parasını taşınmaz boş olduğu için ödememişse veya boş taşınmazı yeniden kiraya vereceği zamana kadar kendisi kullanmışsa, kiracının ödeyeceği kira bedellerinden bunların indirilmesi de gerekiyor.”

Bir önceki yazımız olan Göze Kolonya Kaçarsa Ne Yapılmalıdır başlıklı makalemizde göz, gözden kolonya nasıl çıkarılır? ve göze kolonya kaçarsa ne olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Kiracının Ev Sahibine Karşı Hakları Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.