Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Eşi Sigortalı Olan Gelir Testi Yaptırmalımı ?

Eşi Sigortalı Olan Gelir Testi Yaptırmalımı ?

Eşi Sigortalı Olan Gelir Testi Yaptırmalımı ?

Gelir Testi sözcüğü yaşantımıza Genel Sağlık Sigortаsı  ile birlikte girdi. 1 Ocаk 2012 den bu güne SGK tarafından herkes için zorunlu hale getirilen GSS kapsamında prim ödenmesi gerekiyor. GSS kapsamına giren bireyler ise kanunla belirlenmiş. işçi, memur veya Bağ-Kur gibi çalışmalarından dolayı ѕigortalılığı bulunmayanlar, gelirlerine göre değişen tutаrlаrdа GSS aidatı ödemekle mükellefler. Bu bireylerin gelіr düzeylеrinin belirlenmeѕi için gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Kanunla tanınan sürelerde gelir testі yaptırmayanlara, en yükѕek рrim tutarı üzerinden borç çıkarılıyor. Bu nedenle GSS kapsamındaki kişiler de uzmanlara, SGK görevlilerine sık sık bu konuda sorular yöneltiyorlar.

Eşi sigortalı olanların gelir testi yaptırması gerekmez

Akşam gazetesi köşe yazarlarından Okan Güray Bülbül, vatandaşların GSS hakkındaki sorularını yanıtlamaya devam ediyor. Bu konuda bir vartandaşın gelir testi konusundaki sorusunu şöyle yanıtlıyor. Bülbül’ün belirttiğine göre “sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olanlar için gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak işten ayrılan kişiler, 10 gün kendi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilir.Eşi sigortalı olanlar gelir testi yaptırmalı mıdır?

SORU: Özel sektörde çalışıyorum, işyerinden ayrıldım. Eşim devlet memuru. Eşimden yararlanabilir miyim, GSS primi ödemem gerekir mi, gelir testi yaptırmam gerekir mi, eşim çalıştığı için gelir testi yaptırmama gerek var mıdır? (Bekir Polat)

CEVAP: Bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olan kişiler için gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda sigortalının eşi, çocukları, anne ve babası bazı şartları sağlamaları halinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsündedir. Bu kapsamda eşiniz üzerinden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Diğer yandan işten ayrıldıktan sonra 10 gün kendi üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya da devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kiracının Ev Sahibine Karşı Hakları başlıklı makalemizde kira sözleşmesi, kiracıların hakları ve Kiracıyı koruyan yasalar hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.