Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Yurtdısında Yaşayan Türkiyeden Emekli Olmak

27 Nisan 2015
Yurtdısında Yaşayan Türkiyeden Emekli Olmak

SORU: Avustralya’da ve de Türkiye’de yaşıyorum. Yurtdışından emekli oldum. Türkiye’den de emekli olacağım. Emekli işlemleri yönünden sorunum yok, ancak diğer bazı endişelerim var.
1. Yurtdışından yaşam belgesi gönderirsem SGK bana ne zamana kadar ödeme yapar?
2. Türkiye’ye dönmemin bir süresi var mı?
3. Buradaki aylığımın bağlanması için yurda kesin dönüş yapmam şart mı?
4. Çifte vatandaşlık bir engel mi?
5. Vekilim buradaki maaşımı ne kadar süre çekebilir?
6. Avustralya ile Türkiye’nin bir anlaşması yok. Bir yerde, “6 aydan fazla yurtdışında kalanın ödemesi kesilecek” diye bir şey okudum. Böyle bir şey duydunuz mu? Buna benzer gizli tamimler var mı?

CEVAP: Değerli okurum, yurtdışı borçlanması yaparsanız ve emekli aylıklarınızı gerek siz gerekse de vekiliniz düzenli olarak bankadan çekerse, SGK’ya yaşam belgesi vermenize gerek yok. Yurtdışında kalmanızın bir süresi diye bir şey yok, sadece yurtdışına çıkıp 6 aydan fazla kalıp sonra Türkiye’ye dönerseniz, döndüğünüzden itibaren 3 ay içinde emeklilik işleminizi yapan SGK’ya, “Yurtdışında çalışmadım, işsizlik parası almadım, sosyal yardım almadım” diyerek yazılı beyanda bulunmanız gerekir. Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmak için yurda kesin dönüş yapmak şart, ama bu dönüş eşyalarını kamyona yükle Türkiye’ye gel demek değil. Yurtdışında çalışmıyorsanız, işsizlik parası almıyorsanız, sosyal yardım almıyorsanız, bu, yurda kesin dönüş anlamındadır.

Yurtdışı borçlanması ile emekli olmak için yurda kesin dönüş yapmak şart. Ama bu fiilen dönmek değil. Yurtdışında çalışmıyorsanız, işsizlik parası ve sosyal yardım almıyorsanız, bu kesin dönüş anlamındadır.

Ali TEZEL

Bir önceki yazımız olan Askerlik Borçlanması Erken Emekli Eder mi başlıklı makalemizde askerlik borçlanması erken emekli eder mi, askerlik borçlanması erken emeklilik ve askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yurtdısında Yaşayan Türkiyeden Emekli Olmak Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.