Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli

2 Eylül 2015
İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz İşsiz kalanlar devletin sağlık hizmetlerinden belli bir zaman prim ödemeden yararlanabiliyor . Fakat sürecin nihayetinde gelir testini yaptırmak çok önemli . İşsiz kalınan süreler içerisinde test yaptırmayanlar ayda 245 TL’lik cezayla karşı karşıya kalıyor .

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten ardından herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmazlarsa sağlık yardımlarından devam edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi mecburiyeti bulunmaktadır . Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve bilgiler faydalanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin birey başına düşen maaş meblağı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet aracılığıyla ödenir .

Sağlık Yardımından Yararlanma Süresi

Yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre, SGK lı işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde;

30 günü varsa 10 gün,

90 gün prim ödemesi varsa; İşten ayrıldığı tarihten sonra, 10+90=100gün sağlık yardımından faydalanabilir.

Aile Fertleri de Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Yukarıdaki şartları sağladığınız takdirde ya da başka bir şekilde sağlıktan yararlandığınız sürece bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleri de (çocuk, eş) sağlıktan yararlanabilirler.

SORU: 15 yıldır çalışıyorum. İşten ayrılırsam, sağlık hizmetlerinden eşim ve çocuğum ne kadar süre yararlanabilir? Ne yapmam gerekir? Ayşenur Özge

CEVAP: İşinizden ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün sağlık yardımı alabilirsiniz. Ayrıca sigortalılık niteliğini yitireceğiniz tarihten (işten ayrıldığınız tarihi takip eden 10 günden) geriye doğru bir yıllık süre içinde 90 gün prim ödemeniz varsa (olduğu anlaşılıyor) 90 gün daha sağlık yardımı alabilirsiniz. Toplam olarak 99 gün sağlık yardımı almanız mümkün.

Bir önceki yazımız olan Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı başlıklı makalemizde 4c dul ve yetim aylığı, emekli sandığı dul aylığı ve emekli sandığı dul ve yetim aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.