Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

İki Kocadan Maaş

27 Nisan 2015
İki Kocadan Maaş

SORU: Sayın Ali Tezel, bir halamın her iki eşi de kanun yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008 öncesi vefat etmiş. Biri SSK’lı, diğeri Bağ-Kur’lu (vefat etmiş) eşleri olan halam bu iki aylığı da isteyebilir mi? Kanun sonrasında tercih hakkı var ama kanun öncesi olduğunda ikisini de alabilir mi? Zeki Türkmen

CEVAP : Zeki Bey, 5510 sayılı Kanun 1.10.2008 günü yürürlüğe girdiğinden, daha önceki 1479 sayılı Bağ-Kur ve 506 sayılı SSK uygulamaları gereğince halanız bundan sonra evlenmediği takdirde hem Bağ-Kur’lu hem de SSK’lı eşinden iki dul aylığı alma hakkına sahip. Hatta başvurusunu şimdi yapsa bile en kötü ihtimalle 1.10.2008 gününden bugüne birikmişlerini de toplu olarak alacak. Şayet, halen aylık istemediği kocasının ölümünün üzerinden beş yıl geçmemişse tüm birikmiş dul aylıklarını da SGK size öder. Hatta, halanız bundan sonra halen memur veya memur emeklisi birisiyle evlenirse ve yeni kocası da vefat ederse üçüncü dul aylığını da alabilir.

1.10.2008 gününden önce vefat etmiş kaç eşiniz (karınız-kocanız) varsa hepsinden dul aylığı alma hakkınız var. Dul aylıklarını sadece kadınlar almaz erkekler de alır ama yurdum gerçeği erkekler, kadınlardan daha erken öldüklerinden dul aylıkları genelde kadınlara kalıyor.

Bir önceki yazımız olan Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Bağlanması başlıklı makalemizde anne ve babaya ölüm aylığı bağlanması, anneye ölüm aylığı bağlanması ve ölen sigortalının ailesine maaş bağlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

İki Kocadan Maaş Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.