Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Geriye Dönük Bağkur Borçlanması

27 Nisan 2015
Geriye Dönük Bağkur Borçlanması

Geriye Dönük Bağkur Borçlanması

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte istisnai bazı maddeleri hariç 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe gire 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Bağ-Kur sigortalıları için yeni bir milat getirmiş, bu tarihten önce vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur kaydı olmayanlara prim borçlarını ödemeleri için belirli bir süre tanınmış, bu süre içerisinde borcunu ödemeyenlerin Bağ-Kur sigortalılığı 1 Ekim 2008 tarihinden başlatılmıştı.

Dolayısıyla bu düzenleme gereği, 1 Ekim 2008 tarihinden önce vergi mükellefiyet kaydı olduğu halde Bağ-Kur tescili (kaydı) olmayanların, bu tarihten öncesi için vergi mükellefiyeti olan döneme ait primlerini ödeyip Bağ-Kur hizmeti olarak saydırma imkanı bulunmamaktadır.

Ancak Ali TEZEL’in haberine göre, Torba Yasaya eklenecek bir madde ile 20.04.1982 ile 1.10.2008 arasındaki vergi kaydı ve şirket ortaklığı sebebiyle Bağ-Kur’lu olması gerektiği halde olamayanlara yeni bir hak getirilecek. Dolayısıyla bu durumda olan binlerce vergi mükellefi, esnaf oda-dernek üyesi ile şirket ortakları geçmiş yıllarını Bağ-Kur’a borçlanabilecekler.

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören Torba Kanun TBMM’de kabul edileli neredeyse 3 ay oldu. Ancak hala Torba Kanun hakkında çok sayıda soru geliyor. Son dönemde gelen elektronik postalarda özellikle Bağ-Kur borçlanması konusu öne çıkıyor. Örneğin okurumuz Baki Şen gönderdiği e-postada “12.03.2001 tarihinden bu yana vergi mükellefiyim. Ama o süreçte Bağ-Kur’lu olmamıştım. Daha sonra 1.10.2008 tarihinden itibaren Bağ-Kur kaydım yapıldı. Bağ-Kur’dan emekli olabilmem için 1.10.2008 tarihinden önceki Bağ-Kur sürelerine ihtiyacım var. Torba Kanun’daki borç yapılandırması ile bu süreleri borçlanabilir miyim?” diye soruyor.

GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA

Evet, okurumuzun belirttiği gibi daha önce vergi mükellefi olup da Bağ-Kur’lu olmayan yüz binlerce kişi bu torba kanunda da geriye dönük borçlanma imkanını bekledi. Bu şekilde sigortasız olan boş günler satın alınmış olacak ve emeklilik için prim günlerini dolduracaklardı. Ama ne yazık ki 6552 sayılı torba kanunda önceki 5763 sayılı, 6111 sayılı borç yapılandırma kanunlarda olduğu gibi bu konuda bir düzenleme olmadı. Bunun için Baki Bey 12.03.2001 tarihinden 1.10.2008 tarihine kadarki vergi mükellefiyeti sürelerini borçlanamayacak ve o sürelerde Bağ-Kur’lu olamayacak.

Bir önceki yazımız olan Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulama başlıklı makalemizde 4b, 4b emekli maaşı sorgulama ve 4b emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Geriye Dönük Bağkur Borçlanması Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.