Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Genel Sağlık Sigortası İptal Ettirme

9 Eylül 2015
Genel Sağlık Sigortası İptal Ettirme

Genel sağlık sigortamı nasıl iptal edebilirim?

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden ardından güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale geldikten ardından bu kapsamda prim ödemek istemeyenlerin en çok söylediği şeyler şunlar olmuştur: “Ben prim ödemek istemiyorum, zaten hiç hastaneye gitmiyorum gerek duymuyorum, ben genel sağlık sigortasının durdurmak istiyorum .”.Sigortalıların genel sağlık sigortası ile alakalı bu ve buna benzer çok şikayeti yer almaktadır .

Genel Sağlık Sigortasının isteğe bağlı olarak durdurulabilmesi ya da iptal edilebilmesi benzeri bir durum söz konusu değildir. Ancak aşağıdaki sayılacak hallerin birinin gerçekleşmesi durumunda dilekçe verilerek genel sağlık sigortası durdurulabilir.

5510 Sayılı Kanunun 60/c-1 kapsamında (yeşil kart) prim ödemeden veya 60/g kapsamında aile içinde kişi başına düşen gelir durumuna göre prim ödeyerek sağlık yardımı alanların genel sağlık sigortalılığı:

-4/a sigortalısı olunduğu (eski adıyla SSK’lı),

-4/b sigortalısı olunduğu (eski adıyla Bağ-Kurlu),

-4/c sigortalısı olunduğu (eski adıyla Emekli Sandığı iştirakçisi),

-Özel vakıf emekli sandıklarına tabi olunduğu,

-İsteğe bağlı sigortalı olunduğu,

-60 yaş aylığı bağlandığı,

-2330 sayılı Nakti Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında aylık bağlandığı,

-2022 sayılı Kanun kapsamında özürlü aylığı bağlandığı,

-Harp malûllüğü veya Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık bağlandığı,

-Köy Korucusu olunduğu,

-Köy koruculuğundan aylık bağlandığı,

-2913 sayılı Kanun kapsamında aylık bağlananlar (Dünya, olimpiyat ve Avrupa Şampiyonu Sporculara),

-İşsizlik ödeneği alınmaya başlandığı,

-Kısa çalışma ödeneği alınmaya başlandığı,

-Herhangi bir sigortalılık statüsünden (4/a, 4/b, 4/c vb.) gelir veya aylık bağlandığı,

-İkametgahın başka bir ülkeye nakledildiği,

-Ölüm halinde, ölüm tarihi itibariyle,

-4/b sigortalısının (Bağ-Kurlunun) bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımı almaya hak kazanıldığı tarih itibariyle sonlandırılır.

Yukarıdaki durumların gerçekleşmesi halinde genel sağlık sigortası otomatik olarak durmaz. İkametinize en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe vererek genel sağlık sigortası tescilinizi durdurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emekli Aylığı Kesintisi Sorgulama 2015 başlıklı makalemizde 4a emekli aylığı kesintisi, emekli aylığı kesintisi ve emekli maaşı kesintisi hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Genel Sağlık Sigortası İptal Ettirme Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.