Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

19 Haziran 2015
Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Çalışmayan veya sigortası ödenmeyen her vatandaş Genel Sağlık Sigortası sistemine tabi olmak zorunda. Bu sisteme dahil olabilmek için ise gelir testi yaptırılmak zorunda. Bir önceki yazımızda gelir testi nedir detaylarıyla anlatmıştık. Bu yazımızda da gelir testi başvuru nasıl yapılır, gelir testi başvurusu nereye yapılır anlatmaya çalıştık

Kimler Gss kapsamında sayılmaktadır?

  1.            Hizmet akdi ile bir ya da birden fazla işveren tarafından çalıştırılan kişiler bu sigortadan faydalanabilir.
  2.            Kamularda çalışan kişiler
  3.             Hiçbir yere bağlı olmadan kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan kişiler
  4.             İsteğe bağlı sigortası olan kişiler
  5.             Saydığımız bu bütün maddeler dışarısında kalan ve sigortalı sayılmayan kişiler bu genel sağlık sigortasından faydalanabilmektedir.

Gss’ li olmayan ve sigortalılık durumu sona eren ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler, SGK tarafından tespit edilecek. Eğer uygun bulursa, SGK bu kişilere gelir testi yaptırmak amacı ile 1 ay içerisinde vakıflara başvurması gerektiği bilgisi verilecek. GSS tescilini onaylandığı tarihten itibaren prim tahakkuk ettirilecek ve prim ödeme zorunluluğu başlayacaktır.

Kendisine gelir testi yaptırmayı istemeyen vatandaşlar ile tescilin iletimi yapıldığı tarihten başlayıp 1 ay içerisinde gelir testi yapılması yönünde muvafakat vermeyenler asgari ücretin iki katı kadar prim ödeyecektir. Özürlü veya yaşlı kişiler bir vekil yardımı ile başvuru yapmasına olanak tanınmıştır. Her vatandaş sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneklerine başvuru yaparak gelir testini rahatlıkla yaptırabilecekler.

18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görememesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve bekâr olanlar, anne ve babalarında bulunan sağlık güvencesinden kullanmaya devam edecektir. Yani bu kişilerin her yıl öğrenci belgesini sosyal güvenlik il müdürlüğüne vermesi yeterli olacaktır. Aksi takdirde anne ve babalarının güvencesinden faydalanamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Genel Sağlık Sigortası Zorunlumu başlıklı makalemizde genel sağlık sigortası zorunlu mu, gss zorunluluğu ve gss zorunlumu hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.