Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Eşi Sigortalı Olanların Gelir Testi Yaptırması Gerekmez

23 Haziran 2015
Eşi Sigortalı Olanların Gelir Testi Yaptırması Gerekmez

Eşi Sigortalı Olanların Gelir Testi Yaptırması Gerekmez

Bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olanlar için gelir testi yaptırma zorunluluğu yok. Diğer yandan işten ayrıldıktan sonra 10 gün kendi üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

SORU: Özel sektörde çalışıyorum, çalıştığım işyerinden 15 Haziran itibarıyla ayrıldım. Eşim devlet memuru. Sorum ne zaman gelir testi yaptıracağım, eşim çalıştığı için gelir testi yaptırmama gerek var mıdır? (Bekir Polat)
CEVAP: Bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olan kişiler için gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda sigortalının eşi, çocukları, anne ve babası bazı şartları sağlamaları halinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsündedir. Bu kapsamda eşiniz üzerinden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Diğer yandan işten ayrıldıktan sonra 10 gün kendi üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya da devam edebilirsiniz.

2000 sonrası emekli olan intibak bekliyor

SORU: Yazılarınızda 2000 öncesi yüksekten prim yatıranların cezalandırıldığını ifade ediyorsunuz. Benim durumum da aynen böyle. 2000 öncesi tavandan 4.101 günüm var, 2000-2001 yıllarında tavandan 641 günüm ve 2008 sonrasında asgari ücretten 640 günüm var. Toplam 5.375 gün üzerinden 5.382 günle 1.426 TL emekli maaşıyla emekli oldum. Tüm bu primleri 2000 sonrası yatırsaydım veya prim günleri 2000 sonrası ağırlıkta olmak üzere tersine dönseydi bugün neredeyse 2 katına yakın maaş alacaktım. Sorum şu: 2000 öncesi tavandan
prim yatıranla 2000 sonrası tavandan prim yatıran arasında eşitsizlik yaratan düzenlemelerin yasal ve anayasal dayanağı var mıdır? (Himmet Uysal)
CEVAP: Maalesef bu konuda bir düzenleme yapılması gerekiyor. Emeklilik aylığı hesaplamasındaki farklılık nedeniyle 2000 öncesi ve sonrası emekliler arasında farklılıklar var. Bu konuda intibak düzenlemesi yapılması bekleniyor. Eğer bu yönde bir düzenleme yapılmaz ise ancak mahkeme yolunun bitmiş olması veya bir hak ihlali nedeniyle konu Anayasa Mahkemesi’ne taşınabilir.

İsteğe bağlıda aile yardımı sürer

SORU: Bir kamu kurumunda 5434’e tabi devlet memuruyum. Eşim ayda 1 gün gündelikçi olarak çalışırsa yani emekli olması için çalıştı gösterilirse, ben onu emekli ettirmek istersem yani 400 TL yatırırsam devlet tarafından şu anda verilen Aile Yardımı kesilir mi? Ya da eşimin primlerini isteğe bağlı mı yatırayım? (Özkan Uysal)
CEVAP: Gündelikçi olarak sigortalanan kadın çalışanlar ay içerisindeki çalışmalarını 30 güne tamamlarlarsa çalışıyor gözükürler ve sizin bu kapsamda aile bildirimini güncellemeniz gerekir. Diğer yandan eşiniz isteğe bağlı sigortalı olursa aile yardımı almaya devam edebilirsiniz. Fakat 4/b’li olarak prim yatırdığınızda eşiniz 4/b’li olarak emekli olacağı için hem 9.000 gün prim ödemesi gerekir, hem de daha düşük emekli aylığına hak kazanır.

OKAN GÜRAY BÜLBÜL / AKŞAM

Bir önceki yazımız olan Gelir Testi Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır? başlıklı makalemizde gss, gss başvurusu ve gss başvurusu nereye yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.