Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ocak 2018, Salı

Emeklilik Başvurusu Yılbaşından Önce mi Sonra mı

27 Nisan 2015
Emeklilik Başvurusu Yılbaşından Önce mi Sonra mı

Emeklilik Başvurusu Yılbaşından Önce mi Sonra mı Yapılmalı ?

2014 yılı enflasyon oranı toplamda yüzde 8 ile 9 gibi olacak beklentisi var. Büyüme oranı da yüzde 3 ile 4 gibi bekleniyor. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur’dan emeklilik dilekçesi verecek olanların emekli aylığı baz alındığında yılbaşından önce verilmesi daha avantajlı görünüyor. Öte yandan işçiler emekli olurken kıdem tazminatı alırlar ve kıdem tazminatı tavanını aşan brüt kazançları varsa yılbaşında kıdem tazminatı tavanı artacağından kıdem tazminatı düşünüldüğünde yılbaşından sonra vermek daha avantajlıdır.

SORU : Eylül 15’te emekliliğe hak kazanıyorum; eylülde olsam mı yoksa yılbaşını atlasam mı daha kârlı olurum lütfen cevabınızı acil bekliyorum. Ender Hakan

CEVAP : Ender Bey, bu soruyu bana 31.12.1999 günü öncesinde sorsaydınız “Kesinlikle yıl sonunu bekle, en erken 30 Aralık’ta en geç de 31 Ocak günü emeklilik dilekçeni ver” derdim. Ancak, bu uygulama 01.01.2000 günü (4447 sayılı Kanun ile) değişti, artık normal şartlarda yıl sonunu beklemenize gerek yok.

31.12.1999 gününe kadar olan uygulamada yıl sonunda emeklilik dilekçesi vermek en iyisiydi. Yıl bitmemişse yıllık ortalama kazanç hesabında son eksik yıl dikkate alınmıyordu. 01.01.2000’den beri ise artık yıllık büyüme ile yıllık enflasyona göre yıl sonu beklenmeli.

Kaynak : Ali TEZEL

Bir önceki yazımız olan Emekli Aylığını Artırmak başlıklı makalemizde emekli aylığını artırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Emeklilik Başvurusu Yılbaşından Önce mi Sonra mı Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.