Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

EMEKLİ SANDIĞI DUL VE YETİM AYLIĞI

14 Haziran 2015
EMEKLİ SANDIĞI DUL VE YETİM AYLIĞI

Emekli Sandığı sigorta kapsamında bulunan ya da başka bir deyişle devlet memuru olan bir vatandaşın vefat etmesi durumunda, geride kalan eşi ve çocuklarına mağdur olmamaları için bağlanan aylığa Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı diyebiliriz. Ancak bu aylık vefat durumunda kendiliğinden bağlanmamaktadır. 4C dul ve yetim aylığını alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bizde bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı şartları nelerdir, bu aylık nasıl paylaştırılır ve dul ve yetim aylığı nasıl sorgulanır konuları hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığı Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

  • Dul ve yetim aylığının alacak eşin dul olması şarttır. Aylığı aldıktan sonra evlenmesi durumunda aylık kesilir. Ödenen aylık oranı vefat eden çalışanın çalışma derecesi ve emeklilik durumuna göre değişmektedir.
  • Emekli Sandığı yetim aylığını alacak çocukların şartları ise kız ve erkek olarak değişmektedir. Kız çocuklar için gerekli şartlar; evlenmemiş olmak, BAĞ-KUR‘lu, sigortalı ya da devlet memuru olarak aylık almıyor olmaktır.
  • Erkek çocuklar için gerekli şartlar ise; kendi sigorta nedeniyle aylık alıyor olmayacak, vefat eden babanın hizmet süresi 5 yıldan fazla ise yetim kalan çocuk devlet memuru, sigortalı, BAĞ-KUR’lu ya da yabancı bir ülke kapsamında çalışmıyor olacak, yetim aylığı alacak olan çocuk orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurmamış olacaktır.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığının Paylaştırılması

Emekli Sandığı dul aylığı bağlanacak olan eşe aylığın %50 ‘si verilecektir. Çocukların alacağı pay ise her biri için %25 olarak paylaştırılır. Eğer vefat eden kişinin çocuğu yok ise eş aylığın %75’ini almaktadır. Ayrıca hem annesi hem de babası vefat eden çocukların payları % 50’dir.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

4C dul ve yetim aylığı sorgulaması maalesef internet üzerinden yapılmamaktadır. Emekli Sandığı dul ve yetim aylığı sorgulamanızı yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan GSS CEZA SORGULAMA başlıklı makalemizde ceza sorgulama, ceza sorgulama gss ve gss borç sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.