Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı

20 Ağustos 2015
Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı

Emekli Sandığı Dul Ve Yetim Aylığı

Emekli Sandığı sigorta alanında yer alan ya da bir başka deyişle hükümet memuru olan bir vatandaşın ölüm etmesi halinde , geride kalan eşi ve çocuklarına mağdur olmamaları için bağlanan maaşa Emekli Sandığı dul ve yetim maaşı diyebiliriz. Fakat bu maaş ölüm halinde kendiliğinden bağlanmamaktadır. 4C dul ve yetim aylığını alabilmek için bir takım şartlar yer almaktadır . Bizde bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Emekli Sandığı dul ve yetim maaşı gerekliliği nelerdir, bu maaş nasıl paylaştırılır ve dul ve yetim maaşı nasıl sorgulanır konuları ile ilgili ayrıntılı bir biçimde bilgi vereceğiz.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Maaşı Almak İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Dul ve yetim aylığının alacak eşin dul olması şarttır. Maaşı aldıktan ardından evlenmesi halinde maaş kesilir. Ödenen maaş oranı ölüm eden çalışanın çalışma derecesi ve emeklilik vaziyetine göre değişmektedir.
Emekli Sandığı yetim aylığını alacak çocukların gerekliliği ise kız ve erkek olarak değişmektedir. Kız çocuklar için gereken şartlar; evlenmemiş olmak, BAĞ-KUR’lu, sigortalı ya da hükümet memuru olarak maaş almıyor olmaktır.
Erkek çocuklar için gereken şartlar ise; kendi sigorta sebebiyle maaş alıyor olmayacak, ölüm eden babanın hizmet müddeti 5 seneden fazla ise yetim kalan çocuk hükümet memuru, sigortalı, BAĞ-KUR’lu ya da yabancı bir ülke alanında çalışmıyor olacak, yetim maaşı alacak olan çocuk orta öğretimde 20 yaşını, yüksek öğrenimde 25 yaşını doldurmamış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emekli Sandığı Askerlik Borçlanması başlıklı makalemizde 4c askerlik borçlanması, emekli sandığı askerlik borçlanması ve emekli sandığı askerlik borçlanması nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.