Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Doğum Borçlanması Maaşı Etkiler mi

27 Nisan 2015
Doğum Borçlanması Maaşı Etkiler mi

Doğum borçlanması emekli maaşını yükseltirmi, Doğum borçlanması maaşı etkiler mi?

Soru:

Sadettin Bey, ben Mart 1991 yılında ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladım ve altı ay çalıştıktan sonra işten ayrıldım. 1996 yılında bir çocuğum dünyaya geldi. 12.9.2001 tarihinde tekrar çalışmaya başladım ve halen çalışıyorum. Doğum borçlanması yapabilir miyim? Yapabilirsem emeklilik tarihimi ve emekli aylığımı etkiler mi?

Cevap:

Handan Hanım, doğumdan önce SSK başlangıcınız bulunduğu için iki yıl (720 gün) borçlanabilirsiniz. Borçlanma yapmanız emeklilik tarihinizi etkilemez. Her halükarda 47 yaşınızda 5.450 günü doldurarak emekli olursunuz. Fakat doğum borçlanması yapmanız 1990-2000 arasındaki prim gününüzü artıracağı için aylığınıza önemli ölçüde katkısı olur. Borçlanmayı ister hemen isterseniz emeklilik tarihinize yakın bir dönemde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Malülen Emekli Olunur başlıklı makalemizde bağkurdan malülen nasıl emekli olurum, nasıl malülen emekli olabilirim ve nasıl malülen emekli olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Doğum Borçlanması Maaşı Etkiler mi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.