Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ocak 2018, Salı

Doğum Borçlanması Hizmeti Geri Çeker mi

27 Nisan 2015
Doğum Borçlanması Hizmeti Geri Çeker mi

Sigortalı çalışan kadınlar, en fazla 2 çocuk için, 4 yıla kadar Doğum Borçlanması yapabiliyorlar. Fakat bu doğum borçlanması, erkeklerin askerlik borçlanması gibi başlangıç tarihini geri götürmüyor ve erken emekli olma avantajı sağlamıyor.

DETAYLAR

Doğum borçlanması yapan kadın sigortalıların, söz konusu borçlanma süreleri sadece ve sadece prim ödeme gün sayılarına eklenmekte, dolayısıyla emeklilik yaşından düşülmemektedir. 8.9.1999 tarihli 4447 sayılı yasayla kademeli emeklilik getirilmiş kadınların emekliliği işe başlama tarihlerine göre 58 yaşına kadar uzatılmıştı. İşe başlama tarihi ne kadar eski ise o kadar çabuk emekli olma şansı yakalayan kadınların doğum borçlanmasında en çok merak ettiği, doğum borçlanması yaparak işe başlama tarihlerini borçlandıkları süre kadar geriye çekebilme ihtimallerinin olup olmadığıdır.

Kadınlar doğum borçlanması yaptıklarında işe başlama tarihi geriye doğru çekilmemektedir.

Bu nedenle prim günü eksik olan kadınların doğum borçlanması yaparak prim günlerini tamamlayıp emekli olmaları, doğum borçlanmasını avantajlı bir şekilde kullandıkları anlamına gelir fakat prim gününü doldurmuş sadece emekli olabilmek için yaşını bekleyen kadınların doğum borçlanması yapması ise işe başlama tarihini geriye çekmeyeceğinden hiçbir şekilde avantajı olmayan hatta ceplerinden fazladan para ödemesi sonucunda dezavantajlı olacakları bir durum doğurmaktadır. Dolayısıyla doğum borçlanması, genel olarak emeklilik tarihini geri çekmiyor.

SORU :  Doğum borçlanması yapsam  giriş tarihimi geri çeker mi, erken emekli olmamı sağlar mı?

CEVAP : Doğum borçlanması giriş tarihini geri çekmez. Sadece borçlanılan süre kadar gün toplamına ilave edilir

Bir önceki yazımız olan İki Kocadan Maaş başlıklı makalemizde çift dul maaşı, dul çift maaş ve iki dul aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Doğum Borçlanması Hizmeti Geri Çeker mi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.