Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ocak 2018, Salı

Cezaevi SSK Borçlanması

27 Nisan 2015
Cezaevi SSK Borçlanması

SORU: 1998 ile 1999 yıllarında cezaevinde yattım. SSK’lı bir işyerinde çalışırken, yeni çıkan yasaya göre; cezaevinde yattığım günleri borçlanabilir miyim? Çağrı Şenşoy

CEVAP: Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenler, tutuklulukta ve gözaltında geçen süreleri borçlanabiliyor. Ancak, hükümlülük nedeniyle cezaevinde yatılan günler borçlanılamıyor. Torba

  • Yasa’da 12 Eylül mağdurları için borçlanma hakkı getirildi.

12 Eylül’de sıkıyönetim mahkemelerince tutuklanan ve daha sonra suçsuz olduğu anlaşılarak beraat edenlerin, gözaltında ve tutuklulukta geçen süreleri borçlanılabiliyor. Bunun dışındaki cezaevinde yatılan sürelerin borçlanılması mümkün değil. 1998 ile 1999 yıllarında hükümlü olarak cezaevinde yattığınız süreleri borçlanamazsınız.

GÖZALTINDA GEÇEN SÜRELERİ BORÇLANMAK MÜMKÜN

Gözaltına alınan kişinin devlet memuru olması halinde, Mahkemenin mahkumiyet kararı verdiği ana kadar geçen sürede memura maaşının üçte ikisi ödenir. Ayrıca memur adına sigorta primleri yatırılır. Diğer bir ifadeyle gözaltına alınan kişi memursa suçu mahkeme kararıyla sabitlenip, Yargıtay tarafından karar onaylana kadar sosyal güvencesi bulunur. Yine gözaltına alınan kişi vergi mükellefi bağımsız çalışan yada şirket ortağı ise sigortalılık ilişkisi devam ettiği için primlerini ödemek koşuluyla sigortalılığı kesintiye uğramaz.

Emeğinden başka hiçbir geliri olmayan, sigortalılık ilişkisi emeğini sattığı dönemle sınırlı olan işçinin sigortalılığı gözaltına alındıktan sonra biter. İş Kanunumuzun 25. maddesi hükmüne göre; İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın fesih bildirim süresini aşması halinde işveren işçinin iş akdini feshedebilir. Gözaltında geçen süreler içinde çalışma olamayacağı için işçi hem kazanç kaybına uğrar, hem de adına prim yatırılmadığı için sosyal güvenceden mahrum olur.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile ilk defa gözaltında geçen süreleri borçlanmak mümkün hale gelmiştir.. Ancak özellikle belirtmek gerekir ki; mahkumiyetle sonuçlanmayan gözaltı sürelerini borçlanmak mümkündür. Şayet tutukluluk veya gözaltı mahkumiyetle sonuçlanmışsa bu süreyi borçlanabilmek mümkün değildir. Borçlanma yapabilmek için aranan tutukluluğun mahkumiyetle sonuçlanmaması şartı, sigortalının haksız gözaltına alınması sonucu sosyal güvenlik açısından mağduriyetini en aza indirme çabasıdır. Zira, suçu sabit olan, suç nedeniyle mahkum olan kişilere de borçlanma hakkı tanımak sosyal sigorta tekniğine aykırı olur.

Haksız yere tutuklanan kişilerin bu süreleri borçlanabilmesi için önemli bir koşulu taşıması gerekir. Bu koşul, sigortalının gözaltına alınmadan önce fiilen çalışması ve çalışmaya dayalı olarak sigortalı olmasıdır. Gözaltına alınmadan önce çalışması olmayanlar yada çalışmasına rağmen sigortalı bildirilmeyenlerin borçlanma yapması mümkün değildir. Özetlememiz gerekirse; gözaltının mahkumiyetle sonuçlanması yada gözaltı öncesinde sigortası olmayan vatandaşların borçlanma talepleri SGK tarafından geçerli sayılmaz.

GÖZALTINDA GEÇEN SÜREYİ BORÇLANMAK İÇİN SGK’YA BAŞVURU ŞART

Mahkumiyetle sonuçlanmayan gözaltı sürelerini borçlanmak için SGK’ya yazılı olarak borçlanma dilekçesi ile başvurmak gerekir. Örneği SGK tarafından matbu hale getirilen borçlanma başvuru dilekçesine Cumhuriyet Savcılığından alınan belgenin eklenmesi, başvurunun kabulü için ön şarttır. Başvuru formuna prime esas kazancın mutlaka belirtilmesi gerekir. En düşük günlük prime esas kazanç bir günlük asgari ücrettir. Şayet en düşük prime esas kazanç seçilmişse, borçlanılacak her gün için ödenmesi gereken miktar 24,30×0,32=7,78 TL’dir. Bu sürelerin tamamı değil de istenirse bir kısmını da borçlanmak mümkün. Okurumuz, tutuklulukla sonuçlanmamış 6 yılın tamamını borçlanmak isterse 6x360x7,78= 16.804,80 TL ödemesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan İkiz Bebek Doğum Borçlanması başlıklı makalemizde ikiz bebek doğum borçlanması, ikiz bebeklerde doğum borçlanması ve ikiz çocuk doğum borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.