Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Ocak 2018, Salı

Askerlik Borçlanması Prim Gününü Etkiler mi

27 Nisan 2015
Askerlik Borçlanması Prim Gününü Etkiler mi

Er veya erbaş olarak silâhaltında veya yedek subay okulunda geçen süreleri sigortalının kendisi borçlanabileceği gibi, ölümü halinde hak sahipleri de borçlanabilmektedir. Buna göre ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Merkezi veya internet ortamından temin edeceğiniz “Askerlik Borçlanma Belgesi”ni, bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden tasdik ettirmeniz gerekmektedir. Daha sonra söz konusu belgeyi dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz ve hesaplanan tutarı ödemeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır.

SORU : Doğum tarihim 15.01.1977. SSK işe başlangıç tarihim 01.03.1989. Mayıs 2013 itibariyle SSK prim gün sayım 4861 gün. Askerliğimi 2 Temmuz 2001-10 Mart 2002 arası kısa dönem er olarak yaptım. Askerlik borçlanması yapmam prim günü kazandırır mı? Prim günü kazandırıyorsa ne zaman emekli olabilirim? Hakan Bolca

CEVAP : Askerlik borçlanması yapmanız prim günü kazandırır, ancak askerliğinizi ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten sonra yaptığınızdan, emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

Emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 prim günü ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Verdiğiniz bilgilere göre, 589 gün prim eksiğiniz var. Bunu da 51 yaşınızı dolduracağınız 2028 yılına kadar tamamlayabileceğinizden, askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Emekli Aylığını Artırmak başlıklı makalemizde emekli aylığını artırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Askerlik Borçlanması Prim Gününü Etkiler mi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.