Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Askerde Genel Sağlık Sigortası

27 Nisan 2015
Askerde Genel Sağlık Sigortası

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarından bütün herkes genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alındı.

Bunun anlamı, işçi, memur, esnaf, şirket ortağı veya çiftçilikten dolayı sosyal güvenceli olmayan bütün herkesin genel sağlık sigortasına kapsamına alınıp, bu kişilerin prim ödemek suretiyle sağlık yardımı almalarıdır. Ülkemizde genel sağlık sigortası uygulamaları henüz tam oturmamış durumdadır. Bu nedenle, mevzuata aykırı olan uygulamalar meydana gelebilmektedir. Bu örneklerden ve mevzuata aykırı durumlardan birisi de, askere giden kişilere SGK tarafından genel sağlık sigortası primi çıkartılmasıdır. Askerlik yapan kişiler genel sağlık sigortası kapsamında değildir. Bu nedenle, askere giden kişilere askerde oldukları süre için genel sağlık sigortası primi borcu çıkarılamaz. SGK tarafından bu şekilde, yani askerde oldukları için genel sağlık sigortası prim borcu çıkarılan kişiler, askerlik belgelerini SGK’ya ibraz ettikleri takdirde, GSS prim borçları silinmekte ve iptal edilmektedir.

MEMURLARIN ASKERE GİTMESİ

Memurların da askerlik görevlerini yaparken, aynen SSK(4/A) lılar gibi sigortalılıkları kesintiye uğrar. Askerdeki memurun, memuriyeti sona ermediği halde sigortalılığı sona erer. Askerdeki memur için işvereni konumundaki kamu kurumu sigorta bildirimi yapamaz. Memur askerden geldikten sonra sigortalılığı tekrar başlatılır ve çalıştığı müddetçe sigortalı olarak bildirilmeye devam edilir. Memur, askerde geçen süreyi dilediği zaman borçlanabilir. Borçlanıp primini ödemesi halinde askerde geçen sürede sigortalılık yönünden çalışılmış gibi değerlendirmeye alınacaktır.

SORU: Üniversiteyi bitirdikten sonra GSS kapsamında işlemlerimi yaptırdım ve her ay üzerine düşen 106 TL’lik miktarı yatırmaktayım. Fakat 12 Ağustos tarihiyle beraber askere gideceğim bu kapsamda ödemeleri ne yapmam gerektiğiyle ilgili bilgi alabilirsem sevinirim. Fevzi Eriş

CEVAP: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, askerliğini yapan kişiler Genel Sağlık Sigortalı (GSS’li) olamazlar. Bu sebeple askerlik hizmetinizin başladığı anda SGK’ya olan GSS prim borçlarınız sona erecek. Askerlik sülüsünüzü aldığınızda bir fotokopisi ile durumu SGK’ya bir dilekçe ile bildirin ve GSS borcunuzu sona erdirsinler.

Bir önceki yazımız olan 4b Sigortalı Kimlerdir başlıklı makalemizde 4b bağkur, 4b nedemek ve 4b sigortalı hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Askerde Genel Sağlık Sigortası Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.