Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

4B Basamak Bilgisi

27 Nisan 2015
4B Basamak Bilgisi

Öncelikle 4 b basamak bilgisi nedir bunu kısaca öğrenelim.

Bağ-Kur’ da, en düşüğü 1 (BİR), en yükseği 24 (YİRMİ DÖRT) olan basamak bulunmaktadır. Sigortalı, sigortalılığının başladığı tarihte, ilk 12 (ON İKİ) basamaktan birini seçmekte serbesttir. Ancak; tescilini en geç üç ay içinde, Kuruma verdiği giriş bildirgesi üzerinde ve yazılı dilekçesi ile bildirmek zorundadır. Her hangi bir talep olmaması halinde, 1. (BİRİNCİ) basamaktan giriş yapmış sayılır. Bağ-Kur sigortalılığından önce, diğer Sosyal Güvenlik Kuruluşlarında sigortalılığı var ise, bu sigortalılık sürelerinin Bağ-Kur’ da ki basamak karşılığı seçilir. Daha düşük basamak seçilemez.

4B Bağkur Basamak Yükseltme Nasıl Yapılır?

Bağkur basamak yükseltme işlemleri, birinci basamaktan altıncı basamağa kadar her yıl Bağ-Kur Genel Müdürlüğü tarafından, yedinci basamaktan on ikinci basamağa kadar her iki yılda bir, on üçüncü basamaktan yirmi dördüncü basamağa kadar yılda bir defa kişinin Bağkur borcunun olmaması şartuyla basamak yükseltilebilmesi ile yapılır. Bağkur basamak yükseltebilmek için kişinin basamak yükseltmek formunu doldurup bağlı olduğu il bağkur müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.

Bağkur Basamak Bilgisi Nasıl Sorgulanır

Bağkur basamak sorgulama işlemleri pratik bir şekilde E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sisteminden sorgulama yapabilmek için öncelikle E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz varsa aşağıdaki bağlantı üzerinden sisteme giriş yaparak basamak bilginize erişebilirsiniz.

4B Basamak Bilgisi Sorgulaması için Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan 4b Banka Değişikliği başlıklı makalemizde 4b banka adres değişikliği, 4b banka değişikliği ve 4b emekli banka değişikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

4B Basamak Bilgisi Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.