Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

18 Yaşından Önce Sigortalı Olanlarda Emeklilik

27 Nisan 2015
18 Yaşından Önce Sigortalı Olanlarda Emeklilik

Çocuklarının geleceklerini düşünen pek çok aile, çocuklarını 18 yaşına girmeden önce sigortalatıyor. Ancak mevcut mevzuata göre, sigorta giriş tarihi 18 yaşına girilen gün olarak belirleniyor. Yani çocuk yaşta sigortalı olmanın avantajı yok.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 38 inci maddesi uyarınca, 18 yaşından önce sigortaya girmiş ve haklarında uzun vadeli sigorta kolları (malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası) primi ödenmiş olanların, 18 yaşını doldurdukları tarih sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

18 yaşından küçüklere sigorta yapılır mı ? Evet Sigorta yapılır fakat başlangıç sayılmaz. Emekliliği etkilemez.

18 yaş öncesi yapılan sigorta emeklilik yaşını etkilemiyor.

PRİM GÜN SAYISINA EKLENİYOR

Emeklilikteki bu şartlar nedeniyle çocuklarının geleceklerini düşünen pek çok aile, çocukları 18 yaşına girmeden önce sigortalılıklarını başlatıyorlardı. Ancak şu anki mevzuat uyarınca 18 yaş öncesi sigortalı olarak gösterilenlerin giriş tarihi 18 yaşa girdikleri gün olarak belirleniyor. Dolayısıyla şu an için 18 yaş öncesi sigortalı olmanın, süre bakımından sağlayacağı bir avantaj yok. Ancak 18 yaşından önce sigortalı olunan tarih, emeklilik için gerekli yaş ve prim ödeme gün sayısının belirlenmesinde önemli.

HESAPLAMA NEYE GÖRE YAPILIYOR?

ÖRNEĞİN 1 Ocak 1990 doğumlu bir kişinin 1 Ocak 2007 tarihinde sigortalı olması halinde 1 Ocak 2008’e kadar geçen süre, bu kişinin prim ödeme gün sayısına ekleniyor. Ancak bu kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarih olarak 1 Ocak 2008, yani 18’i doldurduğu gün dikkate alınıyor.

SUİİSTİMALİ ÖNLEMEK İÇİN

SİGORTALILIK süresinde 18 yaş şartı suiistimallerin önüne geçilmek amacıyla uygulanıyor. Aileler o yıllarda emeklilikte yaş şartı olmadığı için çocuklarının prim ödeme gün sayılarını ve sigortalılık sürelerini bir an önce doldurmaları adına çoğu kez çocuklarını gerçekten çalışmıyor olmalarına rağmen sigortalı gösteriyorlardı.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERDE ÇALIŞABİLİR

4857 Sayılı İş Kanunu’nda, çalıştırma yaşı ve çocukları çalıştırma yasağı düzenlenmiştir. Buna göre; onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaklanmıştır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabileceklerdir.

Fiilen çalışan ve 18 yaşından küçük çocukların sigortalı olmasında bir sakınca yok. fiilen bir işyerinde çalışması halinde sigortalı olması mümkündür.

1999’DA EMEKLİLİK ŞARTLARINA EKLENDİ

SOSYAL güvenlik sisteminde yapılan değişiklik sonrası 1999 yılında emeklilik şartları arasına yaş da eklenince, 18 yaş öncesi sigortalılık süresinin eskisi kadar önemi kalmadı. Yaş şartından  önce sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını dolduran kişiler emekli olabiliyordu.

Bir önceki yazımız olan İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti başlıklı makalemizde ilaç katkı payı 2015, ilaç katkı payı nedir ve ilaç katkı payı oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.