Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Üniversitelere Tercih Zamanı

21 Haziran 2015
Üniversitelere Tercih Zamanı

2015 YGS ve LYS maratonu bugün yapılan Edebiyat ve Coğrafya sınavları ile sonlandı. Üniversite adayları tercihlerini ise 6-14 Temmuz’da yapacağı açıklandı.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri ise bütün üniversitelerde, 3–7 Ağustos’ta gerçekleştirebilecekler.

E-KAYIT Tüm Devlet Üniversitelerinde
Geçen yıl 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan, elektronik kayıt (e-kayıt) uygulamasına bu yıl 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlete ait bütün yükseköğretim kurumlarında geçilecek.

Böylelikle, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen tüm öğrenciler, elektronik kayıt (e-kayıt) işlemlerini 28 Temmuz-5 Ağustos’ta yapabilecekler.

İster e-Kayıt, İster Şahsen Başvuru

Öğrenciler isterlerse e-kayıt isterlerse de üniversitelerine giderek şahsen kayıt yaptırabilecek. Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

E-Kayıt E-Devlet Üzerinden

E-kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, “https://www.turkiye.gov.tr/” adresinden “e-hizmetler” bölümündeki “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altında açılacak olan “Üniversite e-Kayıt” seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabilecek. E-kayıt işlemi 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşenlere ilişkin veri içerisindeki öğrencileri kapsayacak.

Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecek

E-Kayıt’a Dahil Olmayan Programlar

E-kayıtta, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gerektirdiğinden) bazı programlar dahil edilmeyecek.

Kaynak: mymemur.com

Bir önceki yazımız olan 2015 LYS Maratonu Bitti, LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? başlıklı makalemizde Lys 2015 açıklandımı, Lys sonuçlası nezaman açıklanacak ve lys soruları 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.