Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

DGS başvuru kılavuzu ve bilgileri

22 Mayıs 2015
DGS başvuru kılavuzu ve bilgileri

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için başvurular bugün başladı. ÖSYM 2015-DGS için başvuru kılavuzunu da bugün erişime açtı. İki yıllık yüksekokulda okurken dört yıllık lisans bölümlerine geçiş yapmak isteyenlerin DGS’de başarılı olması gerekmektedir. DGS’ye önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları yada önlisans diploması veren 2 yıllık meslek yüksek okullarından mezun olabilecek durumda olan öğrenciler katılabilirler. Belirli şartlara uygun olan adaylar, mezunu oldukları üniversitenin veya diğer üniversitelerin, alanlarıyla ilgili 4 yıllık programlarına girmek için DGS’ye katılırlar. ÖSYM tarafıından yapılan DGS’yi kazanmak koşuluyla geçiş yapan öğrenciler, o bölümün lisans diplomasını almak için öğrenime o bölümde devam ederler.

Sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi olan DGS’de 3 saat’dir. (180 dakika) süren sınavda, adaylara mantık ve yetenek ölçme sınavı uygulanmaktadır. ÖSYM 2015 DGS için başvuru kılavuzunda detayları adaaylara duyurdu.

2015- DGS başvuru kılavuzu ve bilgileri

DUYURU

(22 Mayıs 2015)

2015 Dikey Geçiş Sınavı (2015-DGS) : Başvurular

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 26 Temmuz 2015 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvurma işlemleri, 22 Mayıs 2015 tarihinde başlayacak, 4 Haziran 2015 tarihinde sona erecektir.

Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2015-DGS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

* Aday Başvuru Formu

Bir önceki yazımız olan LYS Sınav Görevlisi Başvuruları Başladı başlıklı makalemizde 2015 LYS görevli başvuru, LSY sınav görevlisi ücretleri ve lys hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.