Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Levitasyon Nedir ? Nasıl Yapılır?

Levitasyon Nedir ? Nasıl Yapılır?

Bu güne kadar illüzyonistlerin nasıl uçabildiklerini, nasıl havada asılı kalabildiklerini merakla izledik ve çözmeye çalıştık. Her ne kadar bu göz yanılmasını çözemesek de böyle bir olayın olamayacağını biliyorduk. Peki ya bildiğimizi sandığımız şeyleri aslında yanlış biliyorsak? Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Ağırlığı olan bir cisim havada kendi başına asılı durabilir mi?

İşte tam da burada levitasyondan bahsedebiliriz. Levitasyon yada başka bir değişle yükselinim, özgül olarak havadan daha ağır nesnelerin fiziksel bir yardım almadan havada asılı durması yada gezinebilmesi olayına verilen isimdir. Peki nasıl oluyor da havadan daha ağır bir nesne hiç bir fiziksel yardım almadan uçabiliyor?

Bilim adamları bu konu hakkında henüz net bir bilgi elde edebilmiş değil. Ortak olarak kabul edilen tek bilgi bu olayın parapsikoloji ile ilgili olduğudur. Geçmiş yıllardan bu yana bazı insanların cisimleri beyin gücü ile havaya kaldırabildikleri, şekillerini değiştirebildikleri, ve hareket ettirebildikleri görülmüştür. Hindistan’ da bir çok kişinin havada durabildiğini ve havada durabilme yöntemlerini yazan kitaplar mevcut. Brahman ve Hint fakirleri gibi kişilerin bu olayı rahatlıkla yapabildikleri görülüyor. Avrupa’ da ise bilinen ilk levitasyon ustası Azize Therasa’ dır. Azize Theresa’ nın bu olayı yaklaşık olarak 230 kişi önünde yaptığı biliniyor.

915-adam-300x225

Günümüze gelindiğinde ise Chris Angel adında ki bir Amerikan vatandaşının defalarca insanların ve bilim adamlarının önünde uçabilmesi bilim dünyasına yeni bir cevapsız soru kazandırmış oldu. Yapılan testler ve araştırmalar sonucunda Chris Angel’ ın hiç bir fiziki yardım almadan uçabildiğini kanıtlamıştır. Bilim adamları bu olayı kabullense de henüz bunun cevabını bulamamışlardır. Beyin gücü ile insanın kendine yer çekimsiz bir ortam yaratabilmesi mümkün olsa da beynin bu yöndeki işleyişi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Süper iletken adında bir madde kullanarak yer çekimi ile nesne arasındaki bağlantıyı keserek nesneyi biraz olsun havaya kaldırabilmek mümkündür. Fakat bu maddeyi kullanmadan nesneyi uçura bilmenin sırrı uzun bir süre daha çözülmeyecekmiş gibi duruyor.
Uçabilen insanların var olması Dünya’ yı dini yönden bir karmaşaya sürükleyebilir mi? Bazı mitolojilerde ve dinlerde uçabilmek yalnızca tanrılara verilmiş bir özelliktir. Fakat artık insanlarında uçabildiği bilimsel olarak kanıtlanmış olduğuna göre bu dini sorunlara yol açabilir gibi gözüküyor. Henüz bu olayın dini boyutları hakkında pek bir sorun gözükmüyormuş gibi görünse de ileride bu olayın nasıl bir soruna yol açacağı bilinmez.

Japonya ve Fransa tarafından üretilen süper hızlı trenlerin de manyetik levitasyon adında bir mekanizma ile hareket etmektedirler. Böylelikle bu trenler saatte 350 km ye ulaşabiliyorlar. Kim bilir belki de bir beyin yönetimi olarak levitasyon teknoloji dünyasında yeni icatlara ilham olabilir.

Bir önceki yazımız olan NanoTeknoloji Nedir ? başlıklı makalemizde biyoteknoloji nedir, nano teknoloji nedir hangi alanlarda kullanılır ve nano teknoloji nedir kısaca hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.