Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Öğretmenlik Mülakat Soruları

Öğretmenlik Mülakat Soruları

Öğretmen Mülakat Soruları 2017-2018

Öğretmen atamalarında getirilen yeni yönetmeliklere göre adaylar KPSS sınavından aldıkları puanlara göre sözlü mülakata davet ediliyor. Adaylara burada belli kriterlere göre çeşitli sorular yöneltilerek iletişim ve ifade becerileri denetleniyor. Ayrıca yöneltilen bu sorular adayların alan bilgilerini de belli oranda test ediyor. Bu mülakatta adaylara sorulan birçok farklı soru bulunuyor. Ancak bu soruları belirli başlıklar altında toplamak mümkündür. Bakıldığı zaman soruların büyük bir kısmının teknoloji ağırlıklı olduğu görülüyor. Komisyon öğretmen adaylarına daha çok teknolojinin eğitimdeki uygulanışını sorabiliyor.

İfade Yeteneği, Özgüven ve İkna Kabiliyeti

Mülakat esnasında sorulan sorularda verdiğiniz cevapların yanı sıra, kendinizi ne kadar ifade edebildiğinize dikkat ediliyor. Verdiğiniz cevap teknik anlamda tam olarak doğru olmayabilir. Ancak cümleleri akıcı bir şekilde telaffuz ederek ve komisyonu ikna ederek mülakattan başarılı bir puan alabilirsiniz. Bu açıdan adayların öncelikle ifade yeteneğini ön planda tutması gerekiyor.

Adayların Bilimsel Gelişmelere Yakınlığı

Mülakat sorularında yer alan soruların birçoğunun teknolojik içerikli olduğu görülüyor. Komisyon burada adayların teknolojik gelişmeleri eğitim ve öğretime ne şekilde uygulayabileceğini test ediyor. Örneğin; okullarda yeni uygulanmaya başlayan akıllı tahtaları nasıl kullanacağınız ve bu akıllı tahtalardan eğitim ve öğretimde ne şekilde yararlanacağınız sorulabiliyor. Teknolojik sorularda daha çok MEB projelerinin sorulduğunu unutmamak gerekir. Daha önceki sorularda FATİH, EBA ve akıllı tahta projeleri sıkça soruldu.

Pedagojik Bilgi

Mülakatta en çok beklenen noktalardan birisi de adayların pedagojik bilgilerinin iyi olmasıdır. Herhangi bir olumsuz durumda öğrencilere ne şekilde yaklaşılacağı, öğretmenin öğrenci psikolojisine ne derece hakim olduğu konuları da mülakat esnasında denetlenen unsurlardandır.

Mülakat Sorularının İçeriği

Adaylara teknolojik anlamda genel itibariyle; ”okul teknolojilerinin öğrencilere katkısı nedir, teknolojinin yaygınlaşması için ne yapabiliriz, okuldaki teknolojik araçlar nelerdir, eğitimde sosyal ağ kuracak olsanız adı ne olurdu” tarzında sorular yöneltiliyor. Bunun dışında eğitim kavramlarından da sorular sorulabiliyor. Kurum etiği nedir, hizmet içi eğitim nedir, okul kültürü nedir tarzında mesleki kavramlar sorulabiliyor.

Mülakat sorularında adaylara kültürel alanda atasözleri ve deyimlerin de sıklıkla sorulduğuna şahit oluyoruz. Bu sayede adayların hem kültürel bilgileri hem de ifade becerileri denetleniyor. Bunun haricinde Türk tarihindeki önemli olaylar ve bunların günümüze yansımasının da sık sık sorulduğunu görüyoruz.

Bir önceki yazımız olan İngilizce Mülakat Soruları başlıklı makalemizde ingilizce mülakat ve mülakat soruları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Öğretmenlik Mülakat Soruları Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.