Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Mülakat Soruları ve Mülakata Hazırlık

Mülakat Soruları ve Mülakata Hazırlık

Mülakat Nedir?

Mülakat denilen şey her hangi bir kurum veya sektöre personel alımında yapılan ve o personelin kurum tarafından sunulan iş fırsatlarına yeterli düzeyde olup olmadığı hakkında izlenim edinmesini sağlayan sözlü görüşmedir.

Mülakat Nasıl Gerçekleştirilir?

Mülakat işlemlerine geçmeden önce, her hangi bir iş ilanı veya herhangi bir kurumun memur alımlarına başvurmalısınız. Başvurmuş olduğunuz her işin ve her mesleğin mülakat teknikleri farklı olabilmektedir. Günümüzde ise artık yazılı sınavların yanı sıra sözlü mülakatlar personel alımında daha etkili olduğuna ekleyelim. Başvurunuzun kabul edilmesi halinde mülakatlara çağrılabilirsiniz. Başvurunuz özel sektör olabileceği gibi diğer kurum alımlarında da mülakata gireceksiniz. Personel adayı her hangi bir mülakat daveti aldığında, o iş yerinme giderek diğer tüm başvuranlar ile birlikte bekleyerek mülakat sırası geldiği zaman içeriye girer ve bir komisyon ile karşılaşır. Bu komisyon karşısında kendini ve yetkinliklerini anlatarak komisyonu başvurduğu işi yapabileceğine ikna etmeye çalışır. Komisyon sizler incelere ve kararını daha sonra açıklamak üzere sizlere teşekkür eder. Bazı küçük çaplı iş mülakatlarında sonuçlar hemen belli olabilir.

Mülakata Girmeden Önce

Kimine ekmek parası, kimine kariyer hedefi, kimine ise bir başlangıç olan iş başvurularında eğer bir mülakata çağrıldıysanız, yolun yarısını kat ettiniz demektir. Ancak mülakat kısmı ise yolun diğer yarını ifade ettiği için, mülakata girmeden önce mutlaka komisyonu veya görüşeceğiniz kişileri içeriye girer girmez etkilemelisiniz. Bunu giyim kuşamınıza dikkat ederek ve içeriye adım atarken ki ciddi duruşunuzla sağlayabilirsiniz. Mülakata girmeden önce ayrıca kendi kendinizle bir mülakat gerçekleştirmeniz de sizler için bir özgüven arttırıcı unsur olabilir.

Mülakatta Nasıl Davranılmalıdır?

Mülakat esnasında öncelikle özgüveniniz en yüksek seviyede olması birinci kuraldır. Mülakata girerken ilk yapmanız gereken gür bir sesle kendiniz tanıtmak olmalıdır. Heyecan yapmadan ne çok kısa ne de çok uzun konular cevaplar vermemelisiniz.

Mülakatta Yapılmaması Gerekenler

Mülakat esmasında kesinlikle gözlerinizi karşıdaki kişiden kaçırmayın ve dikkatinizi ona yönlendirin. Eliniz ve kolunuz, vücut dili haricinde stabil durması gerekmektedir. Ve son olarak da sorulan soruların sizlerin sabırlarını denemek amacıyla olduğunu unutmayarak, efendiliğinizi ve sabrınıza dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlik Mülakat Soruları başlıklı makalemizde 2017, 2018 ve öğretmen mülakatları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Mülakat Soruları ve Mülakata Hazırlık Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.