Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Temmuzda İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak

22 Haziran 2015
Temmuzda İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak

Temmuzda İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak

Temmuz ayında birçok çalışanın almış olduğu ücrette artış yaşanacak. Emekliler Temmuz ayında seyyanen verilen 100 lira zam ile birlikte enflasyon farklarını alacaklar. Memur maaşlarına ise toplu sözleşmede belirtilen yüzde 3 oranında zam yapılacak. Memur maaşlarına 6 aylık enflasyon farkı da zam olarak eklenecek. Temmuz ayında işsizlik maaşı da artacak. Asgari ücrete göre belirlenen işsizlik maaşı temmuz ayında asgari ücrete yapılacak zamla birlikte artacak. Şu an brüt bin 201 lira 50 kuruş olan asgari ücret Temmuz ayında bin 273 lira 50 kuruşa çıkacak. Asgari ücretteki bu artış işsizlik maaşına da yansıyacak.

Şu anda geçerli olan en düşük işsizlik maaşı 480 lira 60 kuruş. Asgari ücrete zam yapılması ile birlikte en düşük işsizlik maaşı 509 lira 40 kuruş olacak. Maaşı yüksek olan, işsiz kaldığı için işsizlik maaşı almak zorunda kalanlara ödenecek olan işsizlik maaşı ise  ise bin liranın üzerine çıkacak. Şu anda 972 lira olan en yüksek işsizlik maaşı ise temmuz ayından itibaren bin 18 lira 80 kuruşu bulacak.

İşsizlik maaşı almak için kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartı aranıyor. Bunun dışında çalışanın işten çıkarılmadan önceki 120 gün iş günü prim ödeyerek sürekli çalışması gerekiyor. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyenlerin son 3 yıl içinde 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminin  ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlayanlar 10 ay boyunca işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorlar.

Seçimlerden önce işsizlik maaşı ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı duyurulmuştu. Düzenleme hayata geçirldiği takdirde, 600 gün olan işsizlik sigortası pirimi koşulu 100 güne indirilecek. Düzenleme kapsamında kusurlu olduğu için işten çıkarılanlar da işsizlik maaşından yararlanabilecek. 10 ay olan işsizlik maaşı süresi ise 16 aya çıkarılacak.

Kaynak:kamusosyal.com

Bir önceki yazımız olan Asgari ücrete 51 TL zam başlıklı makalemizde 2015 Temmuz asgari ücret, asgari ücret ve asgari ücretlinin işverene maliyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Temmuzda İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.