Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Temmuzda asgari ücret kaç lira olacak?

18 Haziran 2015
Temmuzda asgari ücret kaç lira olacak?

Emeklileri olduğu kadar çalışanların da Temmuz ayında zam beklentileri artıyor. Temmuz ayında milyonlarca asgari ücretli de maaşlarını zamlı alacak. Asgari ücrete yapılan artış, tüm çalışanların maaşlarına da yansıyacak. Temmuzda maaşlara yapılacak zam haberleri toplumun tüm kesimini ilgilendiriyor. Asgari ücrete yapılacak zammı merak edenler yapılan açıklamayla biraz hayal kırıklığına uğradı. 1 Temmuz’da asgari ücretliye günlük 1,71 lira zam yapılacağı açıklandı. Bu rakamın çalışanları rahatlatmaya yetmeyeceğini bilmekle birlikte ‘Temmuz 2015 asgari ücret ne kadar olacak?’ sorusu da yanıtlanmış oldu.

Asgari ücrete yapılacak olan zam oranından işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, Genel sağlık sigortası, idari para cezaları da etkilenecek. Bu da milyonlarca çalışanın maaşının kısmen de olsa artmasına neden olacak. İşte asgari ücret 2015 Temmuz ayında yapılacak zam oranı ve detayları…

Asgari Ücret 1 Temmuz’da Zamlanacak

Temmuz ayında emeklinin de, memurun da, işçinin de zamlı maaş beklentileri var. Çalışanın cebine Asgari Geçim İndirimiyle birlikte 949,07 Lira giriyor. Ancak 1 Temmuz’da yapılacak zamla birlikte asgari ücretlinin cebine 51,47 Lira daha fazla girecek. Net asgari ücret rakamı Asgari geçim İndirimi ile birlikte 1.000,54 Lira olacak. Asgari ücretlinin maaşı günlük 1,71 Lira zam yapılmış olacak. Buna göre de maaşı aylık 51,47 Lira zamlanmış olacak.

Asgari ücretlinin maaşı 1.000,54 Liraya çıkarken, çalışan bir kişinin işverene maliyeti ise 1.560,03 lira olacak.

Ödemelerini her ay düzenli yapan işverenler için ise maliyet, 1.496,36 lira olacak. 1 Temmuz’da asgari ücretin artmasıyla birlikte sadece asgari ücret değil, asgari ücrete bağlı olarak hesaplanan diğer gelirler de artmış olacak. En başta işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, Genel sağlık sigortası, idari para cezaları da yeni asgari ücrete göre hesaplanacak. 1 Temmuz’dan itibaren işsizlik maaşı en az 509,40 en fazla 1.018,80 Lira olacak.

Bir önceki yazımız olan 2015 Haziran Ayı Memur Maaş Bordrosu Sorgulama başlıklı makalemizde 2015 e-bordro, 2015 Haziran Ayı Memur Maaş Bordrosu Sorgulama ve 2015 haziran maaş sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.