Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Memur Maaş Hesaplama Sorgulama 2016

14 Haziran 2016
Memur Maaş Hesaplama Sorgulama 2016

Memur Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Memur olup da aydan aya maaşını hesaplamak isteyenler, memur olmaya aday olanlar, memur olmak isteyenler aldıkları ya da alacakları maaşları öğrenmek isterler. Memur maaşları kolayca hesaplanabilir ya da sorgulanabilir. Memur Maaş Hesaplama ya da Memur Maaş Sorgulama esnasında bir takım bilgilerin mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler olmadan memur maaşlarını sağlıklı bir şekilde hesaplamak mümkün değildir.

657 sayılı kanuna tabii olan memurların farklı kadroları bulunmaktadır. Bu kadrolar dışında öncelikle memurun hangi hizmet sınıfına dâhil olacağını bilmesi gerekmektedir. Memur maaşları ve hakları bu sınıflara göre farklılık göstermektedir. Memur Maaş Hesaplama ya da Memur Maaş Sorgulama yapılırken memurun hizmet sınıfı, unvanı, medeni durumu, varsa çocuk sayısı, kıdem yılı, derece ya da kademe, ek gösterge, rapor, asgari geçim indirimi, engellilik raporu gibi bilgileri bilmesi ve girerek sorgulaması gerekmektedir. Bu hesaplamalar dâhilinde gelirler ve kesintiler listelenecektir. Bu gelirler aylık tutara ek olarak ek gösterge, taban aylığı, kıdem aylığı, yan ödemesi, ek ödemesi, evli ise aile yardımı, varsa çocuk yardımı, sendika ödeneği, özel hizmet tazminatı gibi makam tazminatı ya da temsil görev tazminatı ve varsa fark tazminatı olarak hesaplanmaktadır. Hesaplanan bu maaş memurun net değil brüt maaşıdır. Net maaşın hesaplanabilmesi için bazı kesintilerin maaştan çıkartılması gerekmektedir. Bu kesintiler, gelir vergisi, damga vergisi, emekli kesintisi olarak sıralanmaktadır.

Memur maaşları hesaplarken en önemli unsur memurun unvanıdır. Unvandan unvana maaşlar doğal olarak farklılık göstermektedir. Bu neden Memur Maaş Hesaplama ya da Memur Maaş Sorgulama yaparken unvan, hizmet sınıfı ve kademeyi hesaba mutlaka katmak gerekmektedir. Memur adayı olanlardan mezuniyet durumuna bağlı olarak hangi kademe ve derece ile işe başlayacaklarını bileceklerinden, işe başladıklarında alacakları maaşları çok basit bir şekilde hesaplayabilirler.

facebook beğenme

Bir önceki yazımız olan 2016 Yılında Ebe Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizde 2016 Yılı Lise Mezunu Ebe Maaşları, 2017 Ocak Ayı Ebe Maaşları ve Devlet Hastanesinde Çalışan Ebe Maaşları Ne Kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Memur Maaş Hesaplama Sorgulama 2016 Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.