Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

2016 Yılında Ebe Maaşları Ne Kadar

2016 Yılında Ebe Maaşları Ne Kadar

2016 Yılında Ebe Maaşları Ne Kadar Oldu

Ebeler doğum esnasında doktorlarla birlikte doğuma girerler bazı hastanelerde ise doğumu sadece Ebe yaptırır yani doktorun girmediği doğumları ebeler yaptırır. Ebelerin görevlerini sıralayacak olursak. Bir takım kadın hastalıklarının tedavisi için doktorla birlikte kordineli olarak çalışırlar, doktorlara yardımcı olurlar; çocukların sağlığı ile birlikte aile planlaması hakkında eğitim ve seminer düzenlerler, Yılın belli dönemlerinde çocuk aşısıda yaptıkları bilinmektedir.

Ülkemizde ebelik mesleği sadece bayanlar tarafından yapılmaktadır. Yurt dışında bir çok ülkede Erkeklerde Ebe olarak görev yapabilmektedir. Ebe olmak için üniversitelerin ilğili bölümlerinde Ebelik için lisans eğitimi almış olmak gerekmektedir.

Geçmiş yıllarda 2 yıl önlisans eğitimi ile ebe olunabiliyordu ama günümüzde ebe olabilmek için dört yıllık yüksek okul eğitimi alınması gerekmektedir. Dört yıllık eğitim alarak ebe olmaya hak kazanan lar dilerlerse branşlarına göre yüksek lisans yapıp Akedemisyen de olabilirler. Ebelik için eğitim gören her aday ebe olacak diye bir zorunlulukta yokturdur bazı Ebe ler Aile planlama merkezlerinde uzman olarak ta işe başlayabiliyor.

Türkiye de Ebelik mesleğini seçip eğitim aldıktan sonra işsiz kalmak neredeyse imkansız diyebiliriz. Özel hastaneler başta olmak üzere Devlet hastanelerinde de ciddi bir Ebe açığı bulunmaktadır. Değişen sağlık sistemi ile artık ebeler annelerle dogum öncesi kontrollerle başlayıp doğum sonrası kontrollerlede hizmet vermektedir.

Ebelerin aldıkları maaşlar Devlet hastaneleri ile özel hastanelerde farklılık göstermektedir. Özel hastanelerde çalışan Ebe ler  1.500 lira ile 3.500 lira arasında maaş alırken. Devlet hastanelerinde ise bu rakam 2.000 TL lira ile 3.000 lira  arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı İşe Girince Kesilirmi? başlıklı makalemizde Çalışırken İşsizlik Maaşı Almak Mümkün Mü?, İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir? ve İşten Ayrılınca İşsizlik Maaşı Alma Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

2016 Yılında Ebe Maaşları Ne Kadar Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.