Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı, sigortalı bir şekilde çalışmış olduğu bir kurumdan kanun gereğindeki hükümlerce çıkarılmış ve işsiz kalmış olan bir kişinin kuruma giderek çalışmaya hazır bulunduğuna dair bir belge imzalaması karşılığında devlet tarafından belirli bir süre ile verilen parasal ödeme olarak tanımlanabilir.

İşsizlik Maaşı Kimler Alabilir?

– Sigortalı bir işte çalışırken kendi iradesi dışında işten çıkarılmış olan kişiler,

– Hizmet sözleşmesinin feshini takip eden 120 gün boyunca sigortası yatmış ve 3 yıl içerisinde 600 gün süreli olarak sigortalı çalışmış olan kişiler,

– Hizmet sözleşmesinin feshini takip eden 30 gün içerisinde gerekli kurumlara başvuran kişiler bu hizmetten yararlanabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Hesaplamaları

Günlük olarak hesaplanarak aylık bir şekilde yatırılan işsizlik maaşı kişinin sigortalı olarak çalıştığı yerden aldığı maaşın brüt ücretinin %80’ini geçmemesi kaydıyla hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşı verilen kişinin maaşından %0.7 oranında bir damga vergisi kesilmektedir. İşsizlik maaşının alınabilmesi için kişinin yaşadığı bölgede bulunan ve yukarıda belirtilen özelliklerin taşınması halinde İŞKUR Genel Merkezlerine gidilerek bizzat başvuru yapılması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Süreleri

Hizmet sözleşmesinin feshinden sonra işsizlik maaşı için kuruma müracaat eden bir kişinin işsizlik maaşını alacağı süre kanunda;

– 600 günlük bir sürede sigortalı olarak çalışmış, primi ödenmiş olan sigortalı durumdaki işsizlere 180 gün boyunca,

– 900 günlük bir sürede sigortalı olarak çalışmış, primi ödenmiş olan sigortalı durumdaki işsizlere 240 gün boyunca,

– 1080 günlük bir sürede sigortalı olarak çalışmış, primi ödenmiş olan sigortalı durumdaki işsizlere 300 gün süreyle verilmesi esasında dayalı bir madde bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Kesintileri

İşsizlik maaşının alan kişilerden kesilmesi için devletin koyduğu bir kaç kural ve şart bulunmaktadır. Bu kurallar arasında;

– Kuruma müracaat yapılırken iş almaya hazır olduğuna dair belge veren kişinin iç çıkması durumunda işi reddetmesi,

– İşsizlik maaşını alırken gelir getiren başka işlerde çalışılmasının tespiti,

– Meslek geliştirme programlarına haksız nedenlerle katılım gösterilmemesi,

– Kurum tarafından istenilen belgeleri götürmeyen ve çağrılara cevap vermeyen kişilerin işsizlik maaşlarında süresiz kesinti yaşanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2016 Asgari Geçim İndirimi Kaç Lira başlıklı makalemizde 2016 Asgari geçim indirimi hesaplama, Asgari geçim indirimi 2016 ve bekar çalışanın asgari geçim indirimi kaç lira hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

İşsizlik Maaşı Hesaplama Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.