Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

30’lu Yaşlar Kariyer İçin Geç Değil

30’lu Yaşlar Kariyer İçin Geç Değil

30’lu Yaşlarımızda Nasıl Yeni Bir Kariyer Seçebiliriz?

30’lu yaşlarımızda nasıl yeni bir kariyer seçebiliriz? Sorusu belki de, özellikle de ülkemizde, çalışan ve çalışmayan birçok kişinin yanıtını merak ettiği sorulardan biridir. 30’lu yaşlarda yeni bir kariyer seçimibir hobisini kariyere dönüştürmek isteyen tutkulu insanlar için heyecan verici bir düşünce olabilir. 10-15 yıl önce, kariyerinin ortasında kariyer değiştirme fikri ciddiye bile alınmazken, ama bugün, çok sayıda yeni iş fikri gelişmekte ve çok sayıda insan ikinci kariyerine başlamaktadır. Kariyer değiştirmeyi tasarlamak için birçok neden olabilir, ama bunu gerçekleştirmek için yerinde bir eylem planıyla kişinin kendisini garanti altına alması gerekir. Birçok durumda belirli bir riski olan bu eylem, hem bireyi hem de ailesini etkileyebilir. Bu yüzden, iş değiştirmeden önce bu önemli kararı iyice düşünmek yerinde bir eylem olacaktır.

30’lu Yaşlarda Kariyer Değiştirmek İstenmesinin Nedenleri

  • Kendisini hayallerinin peşinden koşmaya adayan ve bu uğurda zamanını ve enerjisini harcayan çok sayıda insan şimdi, ailelerini desteklemek için, hayallerini gerçekleştirememiş olsalar bile, daha iyi maaş veren bir iş aramak zorunda kalmaktadırlar.
  • Kendine işini kurmak isteyen çok sayıda insan vardır. Bu bireysel girişimciler kendi işlerinde daha sıkı ve daha fazla güç harcayarak çalışmak isterler. Böylelikle bu kişiler işlerinde maksimum kazancı da, başkaları için yapmaktansa, kendileri için yapmış olurlar.
  • Birçok meslek grubunda çalışanlar, öz geçmişlerini güçlendirmek için daha üst düzey sertifika programlarına katılırlar. Bu programlar, çalışanlar için yeni hedeflerin oluşmasına ve onların daha yüksek maaşlı iş aramasına neden olurlar.

30’lu Yaşlarda Yeni Bir Kariyer Seçimi

  • Yeni bir kariyer için tüm iş fırsatları öncelikle etraflıca araştırılmalıdır. Özel bir sektörün gelecek beklentileri ve nitelikleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekebilir. Bunun yanı sıra, bu sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelik ve yetenek açısından başarılı olunması da koşullardan biri olabilir. Şu an çalışılan işten ayrılmadan önce, tüm bu bilgilerin edinilmesi çok önemlidir.
  • Yeni işle ilgili beklenti ve amaçlar ilk aşamada düşük tutulmalıdır. Böylelikle, yeni işte bilinmesi gereken şeyler daha ideal gelecektir. Kariyerini 30’lu yaşlarında değiştirmeyi düşünen bir kişi kendine bunu neden yaptığını sormalıdır. Bunun daha iyi çalışma saatleri için mi?, daha fazla para için mi?, yoksa iş memnuniyeti için mi? yapıldığı belirlenmeli ve buna göre hangi sektörün en iyi seçim olacağı önceden tespit edilmelidir.
  • Eğer kişinin yetenekleri sektörün bazı özelliklerini karşılamakta yetersiz kalıyorsa, kişi profesyonel yaşam koçlarından yardım almalıdır. Bunun dışında kariyer planlama üzerine yazılmış çok sayıda kitaptan da yardım alınabilir. Kariyer değiştirmeyi düşünen kişi, becerileriyle ilgili kendine güvenmeli ve eksik yönlerinin de farkında olmalıdır. Bunu yaparak daha kısa zamanda, doğru sektörde ve yeteneklerine en uygun işi bulabilir.
  • 30’lu yaşlarımızda nasıl yeni bir kariyer seçebiliriz? Sorusunun yanıtlarından son önemli madde ise, yeni bir kariyere başlarken yeni yerlerde çalışmaya açık olmak gerektiğinin unutulmamasıdır. Unutmamak gerekir ki aranılan işler başka şehirlerde ya da kırsal kesimde olabilir. Kariyerini değiştirmek isteyen kişilerin bunu da göze almaları gerekebilir.

Dilerseniz iskurr.gen.tr sitemizin Facebook sayfasını https://www.facebook.com/iskurr.gen.tr/ adresinden takip ederek 2016 güncel iş ilanlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Para Kazandıran Ek İşler 2016 başlıklı makalemizde Ek İş İlanları, Evde Ek Gelir ve evden para kazanma hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

30’lu Yaşlar Kariyer İçin Geç Değil Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.