Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Prof.Dr. Aziz Sancar Kimdir ?

Prof.Dr. Aziz Sancar Kimdir ?

Prof.Dr. Aziz Sancar Kimdir ?

Merhaba değerli okurlarımız 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü alan 3 kişiden birisi olan Prof . Aziz Sancar, diğerleri ise Tomas Lindahl ve Paul Modrich. 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof . Dr. Aziz Sancar kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

ABD’deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşu ile dünya çapında tanındı.

1946 yılında Mardin doğumlu olan Sancar, okuma- yazması bile olmayan bir ailenin çocuğu. ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda kapsamlı çalışmalar yaptı.

İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar’dan önce akademinin sadece 2 Türk öğrencisi olmuştu. Sancar’ın 300’e yakın makale ve 33 kitabı yayınladı. Bilimsel yayınlarda kendisinin kitaplarında alıntılar yapılarak yayınlandı.

Merakla beklenen ödül töreni Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü, yani 10 Aralık’ta gerçekleşecek. Sancar, bu tarihte yapılacak törende ödülünü alacak.

Bir önceki yazımız olan Antarktika İş Ve Çalışma Fırsatı başlıklı makalemizde Antarktika çalışmak, Antarktika çalışmak istiyorum ve Antarktika iş başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.