Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Evleneceklere 10 Bin TL Çeyiz Parası

14 Şubat 2016
Evleneceklere 10 Bin TL Çeyiz Parası

Evleneceklere 10 Bin TL Çeyiz Parası Verilecek

Evlenecek her keze devletin çeyiz parası ödemesine ilişkin çalışmalar başlatılıyor. Evlenecek ler  şartları yerine getirdiklerinde müracat ettikleri takdir de devletten 10 bin lira çeyiz parası alacakar. Çeyiz parası alma koşulları belli oldu. Kimler çeyiz parası alabilecek, Kaç lira çeyiz parası desteği verilecek, işte detaylar.. Çeyiz hesabı açıp 3 sene bu hesaba para yatıran ve 27 yaşını geçmeden evlenen gençlere devlet 5 bin lira destek verecek.

10 bin TL çeyiz parası alma şartları

Devletten çeyiz parası destegi almak isteyenler için şu şartları listeliyor. 2 ay sonra evlenmek isteyen gençlere devlet desteği uygulaması başlanıyor. 16 nisan 2016 tarihinde başlayacak olan uygulama ile 3 sene aralıksız açtığı çeyiz hesabına para yatırmış olan ve 27 yaşını aşmadan evlenen gençler 5 bin TL kadar devlet desteği alabilecek. Aranan kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı faydalanabilecek . Böylece evlenen gençler 10 bin liraya kadar çeyiz desteği alabilecek.

Öncelikle bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak çeyiz hesabı açılabilecek. Banka ile çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.

Hesap sahibinin çeyiz hesabına düzenleme ödeme yapması gerekecek. Aylık olarak alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira düzenli olarak hesaba yatırılacak. Ödemelerin 3 aylık ödeme planına göre yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak.

Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Ancak bu tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.

Aylık ödeme planını seçen katılımcı 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmayacak. 3 aylık ödeme planını seçenler de 1 dönem içinde 1 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmamaya dikkat edecek.

Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.

Takvim’de yer alan detaylara göre düzenli ödeme süresi 36- 47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20’si (5 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.

Katılımcının devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu bankaya yatırılacak. Bu parayı alabilmek için katılımcı, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden alacağı belge ile hesabının bulunduğu bankaya başvuracak.

Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek. Birden fazla hesap açılması halinde bunlar birleştirilemeyecek ve katılımcının devlet katkısı için başvurduğu ilk hesaba devlet katkısı verilecek.

Bir önceki yazımız olan Ehliyet Almak İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Aile hekimi sağlık raporu verir mi, Ehliyet için sağlık raporu aile hekiminden Ehliyet için sağlık raporu alınırmı ve özel hastaneden Ehliyet için sağlık raporu alınır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.