Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Sınavsız Memur Olma Hakkı Kimlere Verilecek ?

24 Eylül 2015
Sınavsız Memur Olma Hakkı Kimlere Verilecek ?

Sınavsız Memur Olma Hakkı Kimlere Verilecek ?

Merhaba değerli okurlarımız Kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak yerleşebilmek için öncelikle Kamu Elemanı Seçme Sınavı’ndan (KPSS) yüksek puan almış olmak gerekiyor. Pekçok birey KPSS puanı yetmediği için memur olarak atanamıyor. KPSS dışarısında kurumların bizzat bünyelerinde açtığı sınavlarda da başarı göstermek gerekiyor. Bazi kurumlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı sınavla memur alırken, kimisi de sadece sözlü sınav düzenliyor.

Kimlere sınavsız atanma hakkı veriliyor?

Sınavsız olarak memur olarak kamu kurumlarına atanma hakkı kazanılabilmesi için:

1- Haklarında korunma ya da bakım önlem kararı alınmış olup fasılalı olarak geçen yararlanma süreleri dâhil iki seneden az olmamak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sosyal hizmet modellerinden yararlanmış olmak,

2- Reşit oldukları tarih itibarıyla bu hizmetlerden istifade etmeye devam etmek,

3- On sekiz yaşın doldurulduğu ve korunma ya da bakım önlem kararının sona erdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde Bakanlığa başvurmak gerekmektedir.

Kaç tercih hakkı veriliyor?

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumlarından yetiştirilenler yasayla belirtilen istihdam hakkından sadece bir kez yararlanabiliyorlar. 2828 sayılı Kanun gereği kamu kuruluşlarına ait kadro ya da atananlar, Kanun kapsamında istihdam hakkını kullanmış sayılacaklardır.

 

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı İşçi Alımı Yapan İnşaat Firmaları başlıklı makalemizde 2015 yurtdışı alımları, afganistan İşçi alımı ve eleman alımı yapan İnşaat firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.