Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

PMYO Sınavında Soruşturma

PMYO Sınavında Soruşturma

2013 yılında yapılan Polis Meslek Yüksekokulu sınav sorularının, paralel yapı tarafından ele geçirildiği ortaya çıktı. PMYO sınavında 14. olan öğrencinin YGS sınavında 14bininci olduğu kanıtlar arasında. Aynı yıl içinde sınava giren birçok adayın YGS sınavı ile PMYO sınavındaki puan farkının bariz fazla olmasının anlaşılması ile Teftiş Kurulu Başkanlığı işlem için harekete geçti. Teftiş Kurulu Başkanlığınca hazırlanan istatistiksel verili raporda, Polis Meslek Yüksek Okulu sınavında 5. olan adayın YGS sınavında 4binde olduğu, sınava giren bir diğer 14. olan adayın ise YGS de 14binde olduğu açıklandı. Böyle sınav puan farkı olan adayların ortalama 5bin civarında olduğu belirtildi. Sınavla ilgili soruşturma sürerken sınava giren 2 adayın bir dersane sınavında kendilerine verildiğini itiraf etti.

SINAV SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, 2010 yılında yapılan KPSS soruşturmasıyla paralel yapının sınav sorularının, sınavdan hemen önce çalındığı ve yandaşlarına dağıttığı ortaya çıkmıştı. Bu olayın sonrasında ise ÖSYM’nin gerçekleştirdiği birçok sınavın da kusurlu olduğu belirlenmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2012 senesi Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Komiser Yardımcılığı Sınavı sorularının da çalındığının anlaşılmasından sonra diğer polislik sınavlarını soruşturmaya aldı. Bu soruşturmada 2013 yılı Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavı mercek altına alındı.

Yeni Şafak’ın elde ettiği verilerde, 2013 senesinde PMYO sınavına giren öğrencilerin ÖSYM tarafından yapılan YGS’de en az 250 puan aldığına,  PMYO giriş sınavının soru yapısı olarak YGS/LYS’ye benzediğinin altı çizildi. Raporda, bu soruların yapısının benzerliğinden dolayı adayların YGS’de gösterdikleri başarıyı yine ÖSYM tarafından PMYO giriş sınavında da göstermelerinin bekleneceği belirtilirken, adayların PMYO ile YGS sonuçları arasındaki korelasyonun yüksek çıkmasının gerektiği vurgulandı.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı İşçi Alımı Yapan İnşaat Firmaları başlıklı makalemizde 2015 yurtdışı alımları, afganistan İşçi alımı ve eleman alımı yapan İnşaat firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

PMYO Sınavında Soruşturma Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.