Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Çalışamayacak

18 Temmuz 2015
Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Çalışamayacak

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışamayacak

Bazı mesleklerde çalışmak amaçlı sertifika olması koşulu aranıyor. Sertifikası olmayanlar adı geçen 40 meslekte çalışamayacak. İşverenler iş müracaat koşullarında sertifikası olan elemanları aradığını belirtiyor . Geçerliliği olam seertifikalar MILLI EĞITIM BAKANLIĞI onaylı kurslardan, İŞKUR kurslarından ve Halk Eğitim Merkezi kurslarından alınabiliyor. İşin ehli olduğunu gösteren sertifikalı personel arayan meslek saayısı 40’a ulaştı .. İşte belgesi olmayanların çalışamayacağı 40 meslek.

Artık sektörde ehil olmayanların çalışamayacağı bir dönemdeyiz. Belgeli işçi çalıştırılma zorunluluğu ile şantiyelerde sadece işinin ehli işgücü çalışabilecek”

Belgesi olmayan 40 meslekte çalışamayacakBelgesiz çalışılmayacak 40 meslek!

En çok sertifikalı personel arayan sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Türkiye’de ölümlü iş kazalarının en fazla yaşandığı inşaat sektöründe , 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştırılması yasaklandı. Ayrıca otomotiv ve doğalgaz sektörlerindeki 40 meslekte yeterlilik belgesi olmayan işçiyi çalıştıran işveren ceza ödeyecek. İşverene işçi başına 500 lira ceza verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın mayıs ayında çıkardığı tebliğ uyarınca inşaat, otomotiv ve doğalgaz sektörlerinde tehlikeli ve çok tehlikeli 40 meslekte gelecek yıldan itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçi çalıştırılması yasaklanacak.

İşin Uzmanı Çalışacak

Mesleki yeterlilik kapsamında işçiler hem iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimden geçirilecek, hem de inşaat sektörüne nitelikli işgücü kazandırılacak. Özellikle inşaat sektöründe bu tarihten itibaren belgesiz işçilerin iş bulma şansı kalmayacak. İntes Başkanı Celal Koloğlu, inşaat sektöründe sık sık yaşanan ölümlü kazalara dikkat çekerek, ” Artık , sektörde ehil olmayanların çalışamayacağı bir dönemdeyiz. Belgeli işçi çalıştırılma zorunluluğu ile şantiyelerde sadece işinin ehli işgücü çalışabilecek” dedi .

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı İşçi Alımı Yapan İnşaat Firmaları başlıklı makalemizde 2015 yurtdışı alımları, afganistan İşçi alımı ve eleman alımı yapan İnşaat firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Çalışamayacak Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.