Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

BES Zorunlu Emeklilik Sistemi Nedir?

BES Zorunlu Emeklilik Sistemi Nedir?

BES Zorunlu Emeklilik Sistemi Geliyor

İsteğe bağlı olan BES sistemi 1ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale getirildi. BES zorunlu bireysel emeklilik sistemi neler getiriyor?

BES bireysel emeklilik sistemi olarak 45 yaşın altındaki tüm çalışanlardan, maaşlarının %3 oranındaki payının kesilerek sisteme aktarılması esasına dayanıyor. Böylece bireyler emekli olduklarında hem emekli maaşlarını alabilecekler hem de küçük meblağlarda maaşlarından kesilen primleri BES sisteminde biriktirerek 10 yıl sonra bir başka gelir sahibi olacaklar. Devlet %25 katkı kolaylığı getirerek, çalışanların emeklilik yaşamlarında da maddi olarak rahat yaşamaları için böyle bir sistemi zorunlu hale getiriyor. BES sistemine göre esas kazancın %3’ü kesilerek bu sisteme aktarılıyor.  Cayma hakkı da bulunan bu sistemde kalanlar, 3-6-10 yıl içerisinde ayrılabilecekleri gibi, ilk 2 ay içinde de sistemden çıkabilirler. 45 yaşın üstündekiler için BES programından yararlanmak mümkün değil ancak 45 yaşından küçük olan çalışanlar için büyük bir ek gelir yatırımı olarak görülebilir. 56 yaşında emekli olan bir çalışan hem emekli maaşını alabilecek hem de BES sisteminden maaş alabilecek. Böylece iki taraftan gelir sahibi olabilecek.

Özel şirketlerde BES

Yeni düzenleme ile özel şirketlerde çalışanların maaşlarından esas kazancın %3’lük dilimi kesilerek sisteme aktarılıyor. İlk iki ay ile 10 yıl içerisinde bu sistemden cayma hakkı da bulunan bireyler için BES sistemi emeklilikte çok yararlı oluyor. Birikimlerini BES sistemine aktaranlar 10 yıl sonra yeni bir gelire (maaşa) kavuşuyor. Asgari ücretli bir işçi için BES primi 49 liraya tekabül ediyor. Bu sisteme 10 yıl boyunca prim yatıran işçiler emekli olduklarında emekli maaşlarına ek olarak ikinci bir gelire daha sahip oluyorlar.

Bir önceki yazımız olan Yeni Çipli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? başlıklı makalemizde çipli kimlik, çipli kimlik başvurusu ve kimlik kartı başvurusu 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

BES Zorunlu Emeklilik Sistemi Nedir? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.