Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

90Bin Dolarlık Gergedan Böceği Toplayana CEZA!

13 Temmuz 2015
90Bin Dolarlık Gergedan Böceği Toplayana CEZA!

Geçtiğimiz günlerde gündemimizde olan 90 bin dolarlık Gergedan Böceği haberinden sonra gözü açık vatandaşlar gergedan böceği avına çıktı.

-Orman Bakanlığı ise 90 bin dolar gergedan böceğinin fiyat haberlerin asılsız olduğunu açıkladı.

-Yapılan haberleden sonra 90 bin dolar olduğu söylenen gergedan böcekleri gözü açık vatandaşlar tarafından heryerde aranmaya başlandı.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan, doğal yaşamından koparılan böceklerin aslında sanıldığı gibi maddi değeri olmadığı ve tabiattan toplanmaya devam ederse biyolojik çeşitliliğe ve çevreye zararlı olacağı bilgilendirilmesi yapıldı.

ANKARA (ANKA)  – 90 bin dolar değeri olduğu yönündeki asılsız dedikodudan dolayı son dönemlerde gündem haberlerine konu olan gergedan böcekleri, duyarsız vatandaşlar tarafından doğal ortamlarından koparılmaya başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tüm haberleri yalanyarak, gergedan böceğinin doğal yaşam alanı, özellikleri ve nadir görülen bir tür olmadığını söyleyerek, “Bu böceğin değeri 90 bin dolar değil” açıklaması yaptı. Böcek toplayanlara uyarı geldi. Doğal çevreye, doğaya zarar verdikleri için yakalandıklarında 39 bin TL CEZA ile karşılaşabilirler!

Bakanlık tarafından yapılan yazılı bilgilendirmede “Gergedan Böceği, Avrupa’daki en büyük kınkanatlı türlerden biridir. Larvaları, odun artıkları içinde gelişir ve özellikle çürümüş gübre yığıntıları içinde bulunurlar, çürümüş ağaç bağımlısı türler arasındadır.  Avrupa, Akdeniz Havzası, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’da bulunur. Sanıldığı gibi nadir görülen bir tür olmamakla birlikte, arazi çalışmalarında rahatlıkla çoğu yerde görülebilen bir türdür. Türler için tehdit kategorilerinin yer aldığı Kırmızı Liste’de bu türle ilgili bir değerlendirme şuanlık bulunmamakta. Dolayısıyla herhangi bir abartıldığı gibi maddi değeri bulunmamaktadır” diye açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada böcek toplamanın doğaya zarar verdiği için yasal olmadığı ve para cezasına tabii tutulduğu eklendi.  Bakanlık, “Vatandaşlarımızın, gergedan böceğinin 90bin dolar maddi değeri olduğu yönündeki yalan bilginin dolandırıcılar için fırsat yaratacağını tahmin edilerek, bu yalan habere itibar etmemeleri, gergedan böceği veya başka bir yabani hayvanın doğadan koparılmasının biyolojik çeşitliliğimize ciddi zararlara yol açabileceğini; doğadan toplanması veya ticaretinin yapılması halinde cezai işleme tabii tutulacağını bilmeleri önem arz etmektedir” uyarısını yaptı.

(ANKA)

(HND/ORH)

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı İşçi Alımı Yapan İnşaat Firmaları başlıklı makalemizde 2015 yurtdışı alımları, afganistan İşçi alımı ve eleman alımı yapan İnşaat firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

90Bin Dolarlık Gergedan Böceği Toplayana CEZA! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.