Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

2015 – 2016 Burs Veren Vakıflar

5 Eylül 2015
2015 – 2016 Burs Veren Vakıflar

2015 – 2016 Burs Veren Vakıflar

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz Üniversiteler dışarısında gençler için burs fırsatı imkanı sunan kurumlar da var .  Yükseköğretim müesseselerinin verdiği burslardan başka ,  başarılı ,  parasal açıdan ihtiyacı olan öğrencilere vakıflar ve sivil toplum kuruluşları da destek veriyor .  Bir Takım kurumların sağladığı karşılıksız destekler öncelikle tercih edilirken ,  bazılarında ise geri ödeme şartı ya da bünyelerinde çalışma şartı bulunuyor .  Bir Takım STK’lar ve vakıflar ise burs verdikleri gençlerin bizzat sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarını istiyor .  Gençlere burs desteği fırsatı sunan bir takım kurumlar şöyle:

SABANCI VAKFI:

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen burslarda geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü aranmıyor. Öğrenciler, üniversiteye giriş bursu, kalkınmada öncelikli illerdeki liselerden mezunlara verilen burs, engelli öğrenci bursu ve meslek yüksekokulları öğrencilerine yönelik Sabancı Vakfı-Vista burslarından yararlanabiliyor. Bursun devamı için öğrencilerin dönem ya da yıl tekrarı yapmak zorunda olmaması gerekiyor.

21.YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI (YEKÜV):

Burslar üniversite öğrencileriyle, devlet okullarında ilköğretim ve liselerde okuyan öğrencilere veriliyor. Bursiyerlerin öğrenim süresini tamamlayıp iş hayatına atıldıktan sonra, YEKÜV aracılığı ile burs vermeyi, başkasının YEKÜV’e bağışta bulunmasını sağlamaya çalışmayı kabul etmesi gerekiyor. Burs başvuruları 2-5 Ekim tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden yapılacak.

MEHMET ZORLU VAKFI:

Bursların karşılıksız olduğu vakıf burslarından 29 üniversitenin öğrencileri yararlanıyor. Başvurular üniversitelerden yapılıyor.

TEKFEN VAKFI:

Vakıf, bu yıl maddi desteğe ihtiyaç duyan 500 başarılı öğrenciye karşılıksız burs verecek. Kamuya açık burs ve Tekfen çalışanlarının çocuklarına verilen burs olarak iki çeşit burs var. Kamuya açık burslara üniversitede lisans öğrencileri; grup içi burslara lise, meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencileri başvurabiliyor. Not ortalaması şartı arıyor. Başvuru 7-20 Eylül tarihleri arasında vakfın internet sitesinden yapılacak.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI (TOG):

TOG ikinci öğretimde okuyanlar da dahil tüm üniversite öğrencilerine ve öğretmen çocuklarına karşılıksız burs veriyor. Ancak karşılığında bursiyerin vakfın faaliyetlerine katılma şartı bulunuyor. Aylık 220 TL burs, bilgisayar, makine, endüstri, matematik, mekatronik ve elektrik- elektronik mühendisliklerinin ve tıp fakültelerinin 1. ve 2. sınıflarında okuyan kız öğrencilere “Kardelenler” projesi kapsamında veriliyor. Vakıf, ayrıca Soma’da birinci derece yakınlarını kaybetmiş gençlere yönelik bir eğitim bursu da veriyor.

TÜRK EĞİTİM VAKFI (TEV):

Yurtiçinde başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik, endüstri meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs veriyor. Başvuru 30 Eylül’e kadar. Burslar karşılıksız ancak bursiyerin iş hayatına atıldıktan sonra kendisi gibi en az bir öğrenciye TEV aracılığıyla burs vermeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul etmesi gerekiyor. Burslar eğitim seviyesine göre aylık 150 ile bin 1000 TL arasında.

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU (TÜBİTAK):

Temel bilimler alanlarında okuyacak gençlere 750 TL ile 2 bin TL arasında değişen oranlarda burs veriyor. MF puan türünde ilk 5 bin kişi arasında yer alan matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine yerleşen örgün lisans öğrencilerine aylık 2 bin TL, 5 bin 1 ile 10 bin kişi arasındakilere aylık bin 500 TL, 10 bin 1 ile 20 bin kişi arasındakilere aylık bin TL burs var. 20 bin 1 ile 25 bin arasında yer alan öğrencilerin alacağı burs miktarı da aylık 750 TL.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı İşçi Alımı Yapan İnşaat Firmaları başlıklı makalemizde 2015 yurtdışı alımları, afganistan İşçi alımı ve eleman alımı yapan İnşaat firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.