Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Yurtdışı Telefon Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

2 Temmuz 2015
Yurtdışı Telefon Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Telefon Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Son günlerde bir çok vatandaşımız ülkemizdeki yüksek vergiler nedeniyle fiyatları 2000-2500TL yi bulan cep telefonlarını yurt dışından ucuza alabilmek ya da ülkemizde satışa sunulmayan cep telefonlarını yurt dışından alabilmek için internete başvuruyor. İnternetten cep telefonu almak isteyen vatandaşlarımızın en çok merak ettiği soruları sizin için cevapladık.

1. Yurt dışından cep telefonu nasıl alınır?

Posta ya da kargo yoluyla gelen telefonun vergi muafiyeti olsa ya da gümrük vergileri ödenecek olsa da malesef alamazsınız.

Yurt dışından telefon alabilmenizin tek yolu yolcu beraberinde telefonun getirilmesidir. Yani yurt dışından bir tanıdık bulup onun aracılığıyla getirmelisiniz.

3. Yurt dışından cep telefonu alınır mı?

Eğer aldığınız e-ticaret sitesi güvenilir ise bir sorun olmayacaktır ve her telefon alınabilecektir.

4. Yurt dışından getirilen telefon ülkemizde kullanılır mı?

Yurt dışından getirilen bir telefonu ülkemizde kullanabilmeniz için, o telefonu ülkemize getiren kişinin BTK’ya IMEI numarasını gerekli vergileri ödeyerek kaydettirmesi gerekir.

5. Yurt dışı telefon kaydettirmek ne kadar?

“Harçlar Kanunu Genel Tebliği” uyarınca 2014 yılı için 119,5 TL harç bedeli yatırılması ve bedelinin ödendiğine dair makbuzun alınması gerekmektedir. Ödenmesi gereken harç bedeli Vergi Dairelerine ve Vergi almaya yetkili Bankaların şubelerine ödenebilmektedir.

6. IMEI Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir? 

İçinde SIM kartı bulunan ve yurt dışından toplu ithalat harici bir yöntemle getirtilen tüm cihazlar bu kapsama girmektedir. Örneğin yurt dışından alınan iPad’in Türkiye’ye getirilmesi halinde cihazın SIM kart özelliklerinin kullanılabilmesi için (GSM şebekesinde kullanılabilmesi) IMEI kayıt işlemi yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde cihazın SIM kartı ile kullanılan özellikleri ülkemiz operatörlerinde kullanılamamaktadır.

7. Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde başka herhangi bir cihaz kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 60 gün içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Bu yüzden pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve söz konusu mührün okunaklı olmasına dikkat edilmelidir. Vatandaş E- Devlet şifresiyle, e- devlet üzerinden T.C kimlik no ile 2 yılda tek cihaz kontrolü hizmeti için BTK hizmetlerinden IMEI KAYIT HAKKI sorgulaması yapabilir.

8. Kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?

Cihaz kayıt başvurusunun akabinde, (http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php) adresinden herhangi bir cihazın kayıt durumu öğrenilebilmektedir. “IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” şeklinde bir ifade yer almaktadır. Abone kayıt merkezine verilen evrakların Kuruma ulaşması ile bilgi ve belgelerin kontrol edilerek onay verilmesinin akabinde sorgulama ekranında “IMEI numarası kayıtlı” ifadesi yer alacaktır.

9.Yurt dışı cep telefonu kayıt işlemini nasıl yaptırabilirim ve gerekli belgeler nelerdir?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile yapılan ve 01.02.2008 tarihinden itibaren geçerli olan düzenlemeye göre bir kişiye yurtdışından 2 takvim yılında 1 adet cep telefonu getirebilme hakkı tanınmış, yolcunun yurda giriş yaptığı tarihten itibaren en geç 60 gün içerisinde cep telefonunun kayıt altına alınması zorunluluğu getirilmiştir.60 gün olarak verilen süre sistem tarafından kontrol edildiğinden 60 günlük süre zarfında işlem yaptırılmadığı takdirde IMEI kayıt işlemi yapılamamaktadır.

Diğer taraftan, 01.02.2008 tarihinden sonra yurda giriş yapan TC uyruklu vatandaşların cihaz kayıt işlemi yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde yapılmaya devam edilmekte iken; Maliye Bakanlığınca çıkarılan, 15/06/2012 tarih ve28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6322 Sayılı Kanun gereğince, söz konusu kayıt işleminin yapılabilmesi için vergi dairelerine 2014 yılı için 119,5TL harç yatırılması uygulaması getirilmiştir.

Bu nedenle, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgini haiz cihazların kayıt işlemleri için vergi dairelerine 2014 yılı için 119,5TL harç yatırılması ve harç ödendi belgesinin aslı, pasaport türünün, yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi, üzerinde cihaz IMEI numarasının bulunduğu dilekçe ve pasaportunun aslı ile birlikte en geç bir ay içerisinde Abone Kayıt Merkezlerine başvurması gerekmektedir.

Abone Kayıt Merkezi yetkilileri tarafından pasaportun aslı görüldükten sonra dilekçenin üzerine “Aslı Görülmüştür” damgası ve başvuru mercii kaşesi basılmakta ve alınan belgeler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gönderilmektedir.

10. 18 Yaşından Küçükler için Cihaz Kaydı yapılabilir mi?

18 Yaşından küçüklerde yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları anne, baba ya da yasal temsilcileri tarafından kendi e-devlet kapısı üzerinden çocuğun kimlik bilgileri kullanılarak kayıt yapılabilir.

11. Yurt dışından gelirken iki adet cihaz aldım. Kayıt işlemi yaptırabilir miyim?

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2008 tarih ve 2981 sayılı yazısı ile 01.02.2008 tarihinden itibaren iki takvim yılı içerisinde bir adet cep telefonunun yurda getirilebileceği belirlenmiştir.
Bu çerçevede, 01.02.2008 tarihinden itibaren iki takvim yılı içinde aynı kişi adına birden fazla cihaz kayıt işlemi yapılmasının önüne geçmek üzere Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nde gerekli önlemler alınmıştır.

12. Harç Bedelini Vergi Dairesi dışında Hangi Bankalara Ödeyebilirim?

T.Halk Bankası,
Vakıflar Bankası TAO,
Asya Katılım Bankası A.Ş.,
Anadolu Bankası A.Ş.,
Aktif Yatırım Bankası A.Ş.,
Alternatif Bank A.Ş.,
Finansbank A.Ş.,
Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.,
Tekstil bank A.Ş.,
Türk Ekonomi Bankası A.Ş.,
Turkishbank,
Turkland Bank,
Denizbank A.Ş.
İNG Bank A.Ş.,
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.,
HSBC Bank A.Ş.,
Şekerbank T.A.Ş.,
T.Garanti Bankası A.Ş.,
TC Ziraat Bankası,
T.İş Bankası A.Ş.
EFT ve İnternet üzerinden ödeme yapılıp yapılamayacağı konusunda bankalardan bilgi alınabilinir.

13. Yurt dışından aldığım cihaz bozuk çıktı, garanti için geri gönderdim, değişimi yapılan cihaz için tekrar mı IMEI kayıt işlemi yapacağım?

Değişim yapılacak cihaz hangi firma tarafından değiştirelecek ise ilgili firmanın değişim belgesi düzenlemesi yapması ve değiştirilen telefonların her ikisinide IMEI numarasını bu belgeye yazması gerekmektedir. Daha sonra BTK’ya dilekçe vererek IMEI kaydı yaptığınız cihazın garanti kapsamında yurt dışına gönderildiğini ve değiştirildiğini yazarak yeni cihazın IMEI kaydını ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.