Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Seçimlerde görevliler ne kadar ücret alacak?

18 Mayıs 2015
Seçimlerde görevliler ne kadar ücret alacak?

Genel seçimlere az bir süre kala seçim görevlilerinin de başvuru işlemleri sürüyor. Seçim sandıklarının başında görevli olan kişiler belli miktarlarda ücret alıyorlar. Seçimlerde görev alacak birçok kişi de bu ücretle bütçesine katkıda bulunmak için sandık görevlisi olmak istiyor. Seçim sandık görevlilerinin alacağı ücretler, görev yerine, konumuna göre farklılık göstermektedir. Sandık Başkanı ile üyelerin alacağı ücretler de farklıdır. 25 Haziran Genel Seçimlerinde sandıklarda görev alacak olan kişilerin merak ettiği ücret tablosu belli oldu. 7 Haziran genel seçimlerinde görev alacaklara ne kadar ücret verilecek?

Genel seçimlerde görev alanlar ne kadar ücret alacak?

7 Haziran genel seçimlerinde görev alacak kişilere ne kadar ücret ödeneceği açıklandı. Seçimlerde YSK’nın görevlendirdiği kişiler ve parti görevlilerinin alacağı ücretler farklı oluyor. Seçimlerde ilk kez görev alacak olan kişiler bu ücretlerin ne zaman ödeneceğini de merak ediyor. Ücretler görevlilerin kişisel hesaplarına yatırılıyor.

Ücretler hesaplara hangi tarihte yatacak, hangi görevlilere ücret ödenmeyecek, işte ilk kez sınavda görev alacakların merak ettiği bu soruların cevabı;

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 31/12/2014 tarihli ve 11868 sayılı Genelgesine göre, aylık katsayı 01/01/2015 – 30/06/2015 döneminde geçerli olmak üzere (0,079308) olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 13/01/2015 tarih ve 2015/20 sayılı kararı üzerine 7 Haziran genel seçimlerinde görevlilere verilecek ücretler yukarıdaki madde üzerinde aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

Günlük Ücret

A) Yüksek Seçim Kurulu——-TL

-Başkan ve Üyeler 158,50

-Siyasi Parti Temsilcileri ve Birinci Derecede Sorumlu Görevliler

(Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı) 79,00

– İkinci Derecede Sorumlu Görevliler

(Şube Müdürü, BİM Müdürü, Ayniyat Saymanı, BİM Koordinatörü) 75,00

– Üçüncü Derecede Sorumlu Görevliler

(Şef, Çözümleyici, Programcı) 73,00

– Dördüncü Derecede Sorumlu Görevliler

(Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, Memur) 70,00

-Şoför ve Hizmetliler 64,00

-Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 59,00

-Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 59,00

B) İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI

-Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 79,00

– İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 64,00

– Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 75,00

– Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 70,00

– Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 64,00

– Askı Yeri Görevlileri 59,00

– Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 59,00

– Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 59,00

– Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 59,00

C) SANDIK KURULLARI

– Başkan 73,00

– Üye 64,00

D) BİNA SORUMLULARI 73,00

Yine Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 23/02/2015 tarih ve 2015/233 sayılı kararı üzerine 7 Haziran genel seçimlerinde görevlilere verilecek gündelikler şu şekilde belirlenmiştir:

Sandık kurullarına yapılacak ödemeler:

a) Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç),

b) Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 2 (iki),

c) Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 2 (iki),

ç) Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 1 (bir),

d) Siyasi parti üyelerine 1 (bir),

gündelik ödenir.

Bina sorumlularına yapılacak ödemeler:

Seçimlerde bina sorumlularına 3 (üç) gündelik ödenecektir. Ancak bina sorumlularına ücret ödenebilmesi için en az 4 sandık kurulunun aynı binada görev yapması gerekmektedir. 4 sandıktan az olan yerlerde bina sorumlusuna ihtiyaç olmadığı için ücret ödenmeyecektir.

Ayrıca, ceza infaz kurumu ve tutukevlerinde kurulan sandık bölgesi ile öğrenci yurtları vb. yerlere konulan sandık alanları için bina sorumlusu görevlendirilmeyecek ve ücret ödenmeyecektir.

Sandık kurulacak okullardaki hizmetlilere yapılacak ödemeler:

Sandıkların kurulacağı okullarda görev alacak hizmetlilerin listesi ilçe seçim kurulu başkanı tarafından ilçe milli eğitim müdürlüğünden temin edilecek listeler doğrultusunda, bir okulda en fazla iki (2) hizmetli görevlendirilir ve her birine iki (2) gündelik ödenir.

UYAP görevlileri ne kadar ücret alacak?

İl merkezinde ve ilçelerde görevlendirilecek UYAP görevlileri il seçim kurulu başkanının denetiminde, Cumhuriyet başsavcılıkları ile irtibata geçilerek belirlenecek ve görevlendirilecek görevlilere üç (3) gündelik ödenir. Ödemeler il seçim kurulu başkanlıklarınca gerçekleştirilir.

Seçimlerde kimlere ücret ödenmeyecek?

Kolluk kuvvetlerinin yaptığı görevler asli hizmetleri arasında bulunduğundan seçim ödemeleri adı altında ücret tahakkuk ettirilmesine kanunen imkan bulunmamaktadır. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin araç ihtiyaçları mülki idare amirleri tarafından karşılanması gerektiğinden, hiçbir suretle araç kiralaması ve görevlendirmesi ile yakıt giderleri ilçe seçim kurulu başkanlıkları tarafından karşılanmayacaktır.

Hangi tarihe kadar ücretler hesaplara yatacak?

25. dönem Genel Seçimi için hak sahiplerine yapılacak ödemeler 27 Kasım 2015 Cuma gününe kadar devam edecektir. Bu tarihe kadar seçim çalışmalarından dolayı alınmayan hak edişlerin, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği uyarınca, 2 Aralık 2015 Çarşamba günü itibariyle malmüdürlüklerinin emanet hesabına yatırılması ve hak edişlerini almayanların listesinin çıkartılarak ilgili malmüdürlüğüne yazı ile bildirilmesi ve seçimlerde görevli olup hak edişini almayan kişilerin seçmen kütük bürosuna müracaat etmeleri halinde malmüdürlüklerinden hak edişini alabilmelerinin sağlanması gerekmektedir.

Bu kararlar doğrultusunda sandık kurulunda görev alacak memurların alacağı ücretler:

-Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına: 73×3= 219 TL

-Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına: 73X2= 146 TL

-Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye: 64X2= 128 TL

-Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye: 64X1= 64 TL

-Siyasi parti üyelerine: 64×1= 64 TL

Ücret ödenecektir.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.