Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Reklam SMS’i almamak için ne yapılacak?

30 Nisan 2015
Reklam SMS’i almamak için ne yapılacak?

Cep telefonlarına istem dışı gelen mesajlar tüketicilerin canını sıkıyor. Mesaj sesi duyunca merakla telefonuna bakan tüketici, hiç ilgisi olmayan bir yerden gelen mesajı görünce sinirleniyor. Numaralarımıza nasıl ulaştıklarını merak ettiğimiz hiç tanımadığımız, alışveriş bile yapmadığımız firmalar artık SMS gönderemeyecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenlemeye göre firmalar artık istemeyen tüketicilere mesaj gönderemeyecek. 1 Mayıs’tan itibaren tüketici izinsiz mesaj ve e-posta almaktan kurtuluyor. Bu konuda tüketicileri rahatlatacak adım atmaya hazırlanan BTK’nın yeni taslağına göre toplu mesajların konusundan şirket kadar operatörler de sorumlu tutulacak.

SMS almak istemiyorsanız şunları yapın! 

İşte reklam SMS’i almamak için neler yapacaklarınız şöyle sıralanıyor.

1 Mayıs’ta hayata geçecek yeni kanunla birlikte tüketicilere izinsiz reklam cep telefonu mesajı veya e-posta göndermesi yasaklanan şirketler onay almaya çalışırken, BTK bir atak daha yaptı.BTK‘nın yeni hazırladığı taslağıyla toplu gönderim için binlerce mesaj alımı yapan şirketlerin mesaj içeriğinden artık operatörler de, elektronik posta gönderen şirketlerden de internet hizmeti veren ana firma sorumlu olacak. Hazırlıklar süren taslağa göre tüketicilere sadece yılda iki kez ‘izin isteme mesajı’ gönderilecek.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, BTK’nın hazırladığı taslakta tüketicinin korunması için maddeler bulunduğunu belirtti.

Tüketiciler Çift Taraftan Korunacak

BTK’nın taslağına göre elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren firmaların abonelerine kendilerince onay alınan kurumlardan istenmeyen mesaj gönderilmesi halinde cep telefonu veya internet hizmeti veren ana firma da sorumlu olacak. 1 Mayıs’tan itibaren hayata geçecek uygulamanın tüketiciyi çift koldan korumasına rağmen, bir açık noktasının bulunduğuna dikkat çeken Aydın Ağaoğlu şöyle konuştu:

“Bireysel hatlarla ilgili bir düzenleme yok. Sadece 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 60’ıncı maddesinde bu şekilde ticari mesaj gönderilmesi yasaklanmış ve bu bağlamda yaptırım olarak hattın kapatılmasını öngörmüş. Yani çok sayıda ön ödemeli veya faturalı bireysel hat edinen kişi ve kurumlar bu istenmeyen mesajları gönderebilecekler. Yani şirket yerine patron kendi hattından toplu mesaj gönderdiğinde ceza almayacak.”

Habertürk’ün haberine göre, 72 milyon cep telefonu ve 45 milyon internet kullanıcısı için 1 Mayıs milat olacak. Çünkü Türkiye’de milyonlarca kişinin kimlik bilgileri ve telefon numaraları herkesin erişimine açıktı. Bu uygulamanın sürmesi için aranılan kişinin ‘Bilgilerimi nereden aldınız’ şeklinde sorgulama yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a göre SMS ve e-posta tüketicinin onayı gerekince, bu kez şirketlerin onay mesajları patladı.

Onay almak için şirketler tüketiciye, “Çok özel fırsatlar ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız “EVET”i tıklayın” gibi cep telefonu ve elektronik posta mesajları gönderiyorlar. Bazı şirketler de mesajların reddedilmesine imkan vermeyen SMS ve elektronik posta yapıyorlar.

Onaylamayana SMS Yok

-Önceden onay alınarak tüketiciye ticari elektronik ileti gönderilebilecek.

-SMS, telefon, çağrı merkezi, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler ve elektronik posta vasıtaları da onay almadan kullanılmayacak.

Ret Mesajı Ücretsiz Olacak

-Onaylayan vatandaş bile sebepsiz yere ticari ileti almayı reddedebilecek.

-Ret bildirimi mesajı ücretsiz olacak.

-Reklam mesajları ret mesajından 3 gün içinde reklam duracak.

-Vatandaş reklam SMS’i almak istemezse, mesaj yada maille onay verecek.

-Alıcı yanıt vermezse ‘onay’ talebi reddedilmiş sayılacak.

– Gümrük Bakanlığı’na sunulmak üzere onaylar 6 ay saklanacak.

Onaysız İletiye 50 Bin TL Ceza

-SMS gönderen işletme, Gümrük Bakanlığı’na 6 ay içinde şikayet 6 edilebilecek

-İhlal eden işletmelere bin TL’den 15 bin TL’ye kadar ceza verilecek

-Onaysız birden fazla ileti gönderen işletmelere, ceza üst limiti 50 bin TL olacak.

İnternet Bankacılığına Girişte Onay Şartı Bulunmuyor

-Onay gerekmeyen mesajlar kullanım, bakım, bilgi, borç hatırlatma, tahsilat, teslimat olacak.

-İnternet bankacılığına giriş mesajları onaysız atılacak.

-e-mail adresleri; iş ortakları, iştirakler ya da üçüncü kişilerle paylaşılamayacak.

  • reklam sms ceza

Bir önceki yazımız olan Özel güvenlikçiler ‘koruma memuru’ olacak başlıklı makalemizde Kamuda çalışan özel güvenlikçiler, kamudaki özel güvenlikçiler ve koruma memuru hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.