Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Portör Testleri Nedir?

12 Haziran 2015
Portör Testleri Nedir?

Özellikle gıda sektöründe işe başlayacak olanlar ve çalışanlardan belli periyotlarla portör testleri yaptırmaları isteniyor. Bazı firmalarda çalışanların portör muayenesi yaptırması zorunlu tutuluyor. Bazılarının adını bile duymadığı portör testi nedir, portör testinin zorunlu olduğu işler hangileridir, portör testi nerede yaptırılır, portör testi neleri kapsar, ücretsiz portör testi yapan yerler nerelerdir, işte bu konuda merak ettiğiniz bu soruların yanıtları iskur.us’ta…

Yasalarla gıda sektörü çalışanları ile kreş ve yuvalarda görev yapanlara portör testlerinin yapılması zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle bu iş kollarında ilk kez işe başlayacak olanlarla, çalışanlarda düzenli olarak portör testleri yaptırması istenir. Portör testleri gaitada parazit incelemesi, gaita kültürü, boğaz kültürü ve akciğer grafisinin de içinde bulunduğu testlerden oluşur. Bu testler Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş merkezlerce yapılmaktadır. Özel sektörde de ücretli olarak portör testlerinin yapılması mümkündür. Testin cinsine göre belli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Portör testleri sırayla inceleyelim.

Portör nedir?

Mikroorganizmalar canlıların vücuduna yerleştiği ve başkalarına bulaştırma olasılığı olduğu halde, hastalık belirtileri göstermeyebilir. Bu kişilere portör denilir. Kişinin portör olup olmadığını anlamak için testlere başvurulur. Besin endüstrisinde ve kreşlerde bu kişilerin çalıştırılması sakıncalıdır.

Kreşlerde, gıda üretim yerleri ve sıhhi kurumlarda çalışanların bulaşıcı hastalık taşıyıcılığının tespiti için her 3 ayda bir bu testleri yaptırarak, sıhhi rapor alma zorunluluğu getirilmiştir.

Portör muayenesi kapsamında gaita kültürü, boğaz kültürü, burun kültürü ve gaitanın mikroskobik incelenmesi tetkikleri ve akciğer filmi çekilerek sonuçlar işçi sağlığı dosyasında saklanır.

Portör muayenesine esas laboratuvar tetkikleri

Gaita Kültürü; Salmonella ve Shigella bakterilerine bakılır. En az yılda bir kez yapılması gerekmektedir.

Dışkının mikroskobik incelenmesi; Entamoeba, histolytica kistleri, giardia lambia kistleri ve helmint yumurtalarına bakılan testin altı ayda bir yapılması gerekir.

Boğaz ve Burun Kültürü; Beta Hemolitik Streptekok araştırılması yönünden yapılan bir tahlildir. Yılda bir kere yapılmalıdır

Akciğer Grafisi; Tüberküloz taraması için yılda bir kez yapılması istenir.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.