Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Polonya Vatandaşlık Başvurusu 2015

Polonya Vatandaşlık Başvurusu 2015

Avrupa Birliği ülkesi Polonya, yurtdışında yaşamak isteyenler için cazip bir ülkedir. Küçük Avrupa ülkesi bu açıdan yüzölçümüne oranla kalabalık ülkelerden birisidir. Polonya’da eğitim olanakları, yüksek yaşam standartı ve doğal güzellikleri yaşamak ve çalışmak isteyenler için etkili oluyor. Polonya’ya turist olarak gitmek için vize almak gereklidir. Ancak turistik amaçla ülkeye gidenler, ülkede yakınları bulunanlar için Polonya vatandaşlığı alarak ülkede yaşamak en büyük hayaldir. Polonya her Avrupa ülkesi gibi kolay vatandaşlık veren bir ülke değil. Ancak kolay vatandaşlık almak için evlenmeyi tercih edenler de bulunuyor. Çoğu durumda vatandaşlık almak için formalite evliliği yapanlarla da karşılaşılıyor.

Polonya’da vatandaşlık başvurularını iki kurum değerlendiriyor.

Evlilik yoluyla Polonya vatandaşlık başvuruları, için kişinin yaşadığı eyaletteki valiliklere başvuru yapılması gerekiyor. İlgili kişiler başvuruyu değerlendirir, yaklaşık 6 ay içinde sonuç alınır. Vatandaşlık başvuruları Cumhurbaşkanı’nın değerlendirmesine de sunulur, 18 ile 24 ay arasında sonuçlanması mümkündür.

Evlilik Yoluyla Polonya Vatandaşlık Başvurusu

Polonya vatandaşı ile evlenen kişiye Polonya Daimi Yerleşim izni verilir. Bu izin çıktığı günden itibaren 6 ay içerisinde yabancının Polonya Vatandaşlık Başvurusu yapması mümkündür. Eğer yabancı 6 ay içerisinde başvuru yapmazsa, süreden dolayı Polonya Vatandaşlık Başvuru şartlarını doldurmasını beklemek zorunda kalır.

Polonya vatandaşlık başvurusu yapan yabancının kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkması şartı yoktur.

Vatandaşlık başvurusu kişinin kendi el yazısı ile başvuru formunu doldurması ve özgeçmişini yazması ile yapılır.

Süreden Dolayı Polonya Vatandaşlık Başvurusu

Ülkede Daimi Yerleşim izni bulunan yabancı 5 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanır. 5 yıl Polonya’ da ikamet edenlerin Polonya Vatandaşlık başvuruları Cumhurbaşkanı tarafından değerlendirilir ve 18 ile 24 ay içerisinde sonuçlandırılır.

Vatandaşlık konusunda sizin farklı deneyimleriniz varsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Antarktika’da 5000 Dolar Maaşla İş İmkanı başlıklı makalemizde Antarktika iş başvurusu, Antarktika ptt personeli alımı ve Antartikada Fayans Ustası hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.