Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Özel güvenlikçiler ‘koruma memuru’ olacak

30 Nisan 2015
Özel güvenlikçiler ‘koruma memuru’ olacak

Uzun süredir özel güvenlik personellerinin durumu gündemde yer alıyor. Milyonlarca özel güvenlikçi akibetlerinin ne olacağını merakla bekliyor. Kamuda özel güvenlikçilerin çalıştırılmaması hakkındaki çalışmalar devam ederken, herkes özel güvenlikçilerin durumu hakkında farklı açıklamalar yapıyor. Hükümet özel güvenlik personelinin bazılarının polisliğe alınacağını söylerken, bazıları da şirketlerin kadrosuna alınması yönünde çalışmalarının olduğunu açıklıyor. Bu konu ile ilgili çalışmaları süren İçişleri Bakanlığı’nın hazırlattığı raporda özel güvenlikçileri ilgilendiren iki teklif bulunuyor. Bu tekliflerden birisi özel güvenlikçilerin ‘koruma memuru’ statüsüne alınması, diğeri ise sektörün yeniden düzenlenmesi yönünde…

Özel güvenlikçi ‘koruma memuru’ olacak

Gündeme ilk kez Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Adalet Sarayı’nda şehit edilmesi ile gelen özel güvenlik görevlileri hakkında çalışmalar sürüyor. Özel güvenlik sektörü tartışması 1 aydan fazladır devam ediyor. İçişleri Bakanlığı bu konu hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir rapor hazırlattı. Gelen bilgilere göre, yeni düzenlemeye ilişkin ‘taslak’ niteliği taşıyan raporda iki teklif yer alıyor. Özel güvenlikçilerin ‘koruma memuru’ statüsüne alınarak adliye ve diğer yüksek güvenlik riski taşıyan kurumlarda görevlendirilmesi düşünülüyor. Ayrıca sektörün yeni baştan düzenlenmesi de planlanıyor. Rapor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşüne sunuldu.

Mevcut özel güvenlik personellerinin arasında yaş ve eğitim durumu uygun olanların ‘koruma memuru’ olarak göreve başlaması hedefleniyor.

Kamuoyunda uzun süre beklenti yaratan polisle bekçi arasında bir statüde yer alacak olan ‘koruma memuru’ eğitimleri için özel bir müfredat hazırlanacak ve adaylar polis okullarının altyapısında eğitim alacak.

Yüzde 94’ü yetersiz

Türkiye’de özel güvenlik eğitimi alan kişi sayısı 1 milyon 774 bin kişi olduğu belirtilen rapora göre 286 bin kişi ise fiilen çalışıyor. Bunların yüzde 30’u 26-30 yaş aralığında, ancak polislik için yüzde 94’ü yetersiz.

Kamu kurumlarında 180 bin özel güvenlikçi çalışıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve sektör uzmanlarının görüşü alınmadan hazırlanan raporda yer alan başka bir alternatif ise ‘nitelikli özel güvenlik’ sisteminin hayata geçirilmesi. En az 5 yıl sektörde çalışmış personelin özlük hakları ve eğitimleri düzenlenerek adliye, lojman ve stadyum gibi yerlerin korumasını devralacak. Eğlence sektöründeki ‘fedai’ tipi görevlilerin yerini de bu güvenlik personeli alacak.

Sektör uzmanları yeni düzenlemenin özel güvenlik sektörünü bitireceğini savunuyor. Düzenleme hayata geçerse stadyum, adliye ve diğer kamu kurumlarında özel güvenlik yerine koruma memurları görev yapacak. Özel güvenlikler ise diğer alanlarda devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Eyüp Belediyesi İşçi Alımı 2015 başlıklı makalemizde 2015 Eyüp Belediyesi engelli işçi alımı, Eyüp Belediyesi eski hükümlü işçi alımı ve Eyüp Belediyesi İşçi İlanı hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Özel güvenlikçiler ‘koruma memuru’ olacak Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.