Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Oy kullanırken nelere dikkat edilir?

6 Haziran 2015
Oy kullanırken nelere dikkat edilir?

7 Haziran Genel Seçimlerine saatler kala milletvekili adaylarında da, vatandaşlarda da heyecan dorukta. Pazar günü gerçekleşecek olan milletvekili genel seçimlerinde, 53 milyon 741 bin 835 seçmenin oy kullanması bekleniyor. 25. Dönem milletvekillerini seçmek üzere, Türkiye genelinde 173 bin 881 sandık kuruldu. Vatandaşlar YSK tarafından belirlenen saatler arasında oylarını kullanacak. Peki oy kullanırken nelere dikkat edilmelidir, oy kullanmaya giderken yanımızda neler bulunmalıdır, oy nasıl kullanacak, oy kullanırken nelere dikkat edecek? İşte, seçime saatler kala oy kullanacakların dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? Sandık başına giderken bunlara mutlaka dikkat edin.

Oy kullanırken nelere dikkat edilir?

7 Haziran Pazar günü milletvekili genel seçimleri için sandık başına gidilecek. Yaklaşık 53 milyon 741 bin 835 seçmen, oy kullanacak. Vatandaşlık görevi olan oy kullanmak için, kullanılan oyların da “geçersiz” sayılmaması gerekiyor. Çünkü yanlış kullanılan oylar geçersiz sayılıyor. Sandığa giden seçmen oyunu doğru kullanırsa geçersiz oy oranları da düşecektir. Bu nedenle seçmenlerin sandığa giderken yanlarında neler bulundurması gerektiği, oyların uygun kullanılması da çok önemli oluyor. 30 Mart yerel seçimlerinde hatalı oy kullanılması nedeniyle yaklaşık 2 milyon oy geçersiz sayıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 737 bin oy çöpe gitti.

Pazar günü yapılacak milletvekili genel seçiminde, sandık başına gidecek olan seçmen nasıl oy kullanacak, nelere dikkat edecek? İşte, sandık başına gideceklerin dikkat etmesi gereken detaylar. Oyunuzu kullanırken bunlara mutlaka dikkat edin.

Kimlikte TC No Zorunlu

Türkiye genelinde oy verme işlemi, sabah saat 8’de başlayıp, akşam 17’de bitecek. Vatandaşlar oy kullanmaya gelirken, üzerinizde mutlaka “TC kimlik numarası yazan” bir kimlik belgesini getirmelidir. Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi olan seçmenlerin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ya seçmen bilgi kağıdı ya da, TC kimliğini ispatlayan bir belge olmalıdır, yoksa oy kullanamaz.

Vatandaşlar sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak kabine girerek oy kullanacak. Oy vermek demek pusulada bulunan siyasi partilerden hangisini seçecekseniz, altında bulunan daireye “EVET” veya “TERCİH” mührünü basmaktır. Mühürü, vururken tercih dairesinin dışına taşırmamak gerekir. Mekanizmalı mührün hangi tarafının baskı yaptığına dikkat ederek basın. Ters tutarak, pusula yerine elinize basmayın. Vatandaşların hem zarf, hem de pusula üzerinde YSK’nın ve sandık kurulunun mühürü var mı diye kontrol etmeleri gerekiyor. Daha sonra oy pusulasının üzerine mühürü bastıktan sonra, mürekkebin başka yere bulaşmaması için birleşik oy pusulasını, mühürlenen kısım dışta kalacak şekilde katlayıp zarfa koymalıdır. Sandık seçmen listesinde isminin olduğu yerin karşısına imza atmalıdır.

Seçmen Kartı Gelmeyen Ne Yapacak?

Vatandaşlara Seçmen bilgi kağıdı gelmemişse yine de oy kullanabilir. Seçmen kağıdı gelmediği halde kütüğe kayıtlı olanlar, nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı ile oy kullanmaya gidebilir. Vatandaşların oy kullanacakları sandığı internetten “ysk.gov.tr” adresinden öğrenebilirler.

Kimler Oy Kullanamaz?

Tüm seçimlerde olduğu gibi yarın yapılacak olan Genel Seçimlerde de bazı vatandaşların oy kullanması mümkün değildir. MERNİS Adres Kayıt Sistemi’nde kaydı olmayanlar, haklarında kesin kısıtlama kararı bulunanlar, kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silahaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamazlar.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.