Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ocak 2018, Pazartesi

Noterlik belgesi nasıl alınır?

17 Mayıs 2015
Noterlik belgesi nasıl alınır?

Türkiye’de en çok saygı duyulan meslekler arasında noterlik geliyor. Ülkemizdeki noterliklerin sayısı 2 bini bulunuyor. Ancak noterliğe çok fazla ilgi olması sebebiyle noterlik belgesi almak isteyen binlerce aday bulunuyor. Emekli olan noterlerin yerine ihtiyaca göre belge sahipleri arasından, başvuru sırasına göre atama yapılıyor.

Kimler noterlik belgesi alabilir?

Hukuk Fakültesinden mezun olup da hakim, savcılık veya avukatlık stajını tamamlayanlar, Adalet Bakanlığına başvuru yaparak Noterlik belgesi alabilir. Ancak halk arasında noterlerin para bastığı inanışı hakim olduğu için noterlik sırası bekleyen binlerce aday noterlik, ya da noter açmak için izin bekliyor. Noterlerde emeklilik yaşı 65. Ancak yılda 50-100 arasında noterlik emeklilik nedeniyle boşalıyor. Noterler de 1., 2. ve 3. sınıf olarak sınıflandırılıyor. Bir noterin 1. sıraya yükselmesi, ihtiyaca göre değişse de 8 yılı bulabiliyor. Noterlerin ataması başvuru sırasına göre yapılıyor.

Noterlik belgesi almak için gerekli belgeler;

1512 sayılı Noterlik Kanununda yer alan hüküm gereğince noterlik stajından bağışıklı olarak NOTERLİK BELGESİ almak isteyen ;

1. Noterden onaylı nüfus cüzdanı örneği ya da nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus kayıt örneği.

2. Ad-soyad değişikliği varsa, bu hususu gösteren belgenin aslı veya noterden onaylı örneği.

3. Hukuk fakültesi diploması veya çıkış belgesi, “ilgili Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki bir fakülteden mezun olmuş ise YÖK tarafından düzenlenmiş denklik belgesi “. (İlgili fakülteden, YÖK’ten ya da noterden onaylı)

4. Hükümlülüğünün bulunmadığına dair Cumhuriyet başsavcılığından alınmış belge. (18 yaşından sonra ad, soyad, doğum tarihi ve evlenme nedeniyle soyadı değişikliği gibi sabıka kaydı çıkarılmasına esas nüfus bilgilerinde değişiklik olduğu takdirde, önceki bilgilere göre de alınmış sabıka kaydının eklenmesi. )

5. Noterlik görevini devamlı ve gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malül olunmadığını gösterir, resmi tabip, sağlık ocağı veya hastaneden alınacak SAĞLIK RAPORU.

6. İkamet adresi ve telefon numarası (beyan şeklinde)

7. Halen kayıtlı bulunduğu (kaydını sildirmiş ise daha önce kayıtlı bulunduğu) barodan alınacak, bilfiil yapılan avukatlık müddetini ve hakkında disiplin takibatı bulunup bulunmadığını gösterir belge.

8. Halen bir kurumda çalışılıyor ise, sicil özeti veya hizmet belgesi ile hakkında halen devam eden siciline geçmeyen ceza veya disiplin yönünden soruşturma ya da kovuşturma bulunup bulunmadığını gösterir belge.

9. Avukatlık ruhsatnamesi örneği. (noterden , T. Barolar Birliğinden veya ruhsatnamenin verildiği barodan ya da halen kayıtlı bulunduğu barodan onaylı)

10. 1512 sayılı Noterlik Kanununun 7 nci maddesinin 6,7,8,9,10 ve 11. bentlerindeki yasakların kendisinde bulunmadığına dair ekli örneğe uygun olarak düzenlenip ilgilisince imzalanmış BEYANNAME.

11. 4 adet (4×6) ebadında mutlaka renkli, cübbesiz, bayanlarda usulune uygun, erkeklerde sakalsızceket ve kravatlı çektirilmiş vesikalık fotoğraf.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğüne hitaben yazılmış imzalı Noterlik belgesi talep DİLEKÇE’si hazırlanarak aşağıdaki adrese gönderilir.

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nün

İletişim adresi:Ankara Bölge Adliye Mahkemesi

Mustafa Kemal Mh. 2151 Cad. No:34/A (06530)

Söğütözü-ANKARA

NOT:

Noterlik belgesi almak için yapılacak başvurular hakkında bilgi almak üzere Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nün 0312 218 75 04, veya

Türkiye Noterler Birliği’nin 218 80 00 /3100 numaralı telefonları aranabilir.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.