Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Aralık 2017, Cumartesi

Nasıl noter olunur ?

16 Mayıs 2015
Nasıl noter olunur ?

Noter halk arasında hem en çok kazanan hem de en çok saygı duyulan mesleklerden birisidir. Hememn hemen hepimizin sıklıkla işimizin düştüğü noterlerin günümüzde bir banka gibi aktif çalışması mesleği gözümüzde cazip kılıyor. Araç, gayrimenkul alım- satış işlemleri, resmi evrakların onaylatılması, şirket kuruluşu, faaliyet belgesi alımı veya kapatılması, hisse devri için notere gidiyoruz. Nortere yüklü miktarda ödeme yapınca da aklımıza “noter olmak vardı” diye gelmiyor değil. Peki noterlik nedir, noter olmanın şartları nelerdir ve noter olmak için hangi üniversiteyi bitirmek gerekir, kimler noter olabiliyor sorularının cevaplarını sizler için araştırdık, işte noterlik mesleğinin detayları;

Noter nedir?

Anayasa da yer alan “Noterlik Kanuna” göre noterliğin tanımı belirtilmiştir. Noterlik Kanununda “Noterlik bir kamu hizmetidir. Noterler hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen başka görevleri yaparlar.” derken başka bir maddede ise “Yapılması kanunla başka bir makam, merci ve şahsa verilmemiş olan her nevi hukuki işlemleri bu kanun hükümlerine göre yapmak” olarak noterlerin görevleri belirtilmektedir.

Noter nasıl olunur?

Hukuk Fakültesi mezunları noter adayıdır. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajını tamamlayanlar noter olarak kariyerine devam etmek isterlerse, noterlik belgesi almaları gerekmektedir. Noterlik belgesi Adalet Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ancak her belge sahibi de noter ofisi açamaz. Noterliğe olan ilgi fazla olduğu için, noter belgesi alanların Adalet Bakanlığı tarafından ilan edilecek olan Münhal Bulunan Noterlik İlanlarını takip etmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.