Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Aralık 2017, Pazar

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

18 Mayıs 2015
Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kadınların emekliliğine katkıda bulunmak için çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Çalışan kadının, çalışma hayatı sırasında yaptığı doğumlar için borçlanma hakkı ile erken emeklilik hakkı verilmektedir. Doğum Borçlanması sadece emekliliğe katkıda bulunduğu takdirde yararlanılacak bir durumdur. Emekliliğine sayılı süre kalanlar doğum süresini borçlandıkları takdirde emekliliğe daha kısa sürede hak kazanırlar. Doğum Borçlanması için sadece sigortalılık süresi içerisinde yapılan doğumlar için borçlanma hakkından yararlanılabiliyor. Dolayısıyla doğum borçlanarak emekli olmak için sigortalı olunan süre içerisinde doğum yapmış olmak gerekmektedir. Ancak SGK, Doğum Borçlanması için çocuk sayısını ikiden üçe çıkardı. süreyi de 6 yılla sınırlandırdı. Bu durumda 3 çocuğu bulunan ve emekliliğine 6 yıl kalan kadının doğum borçlandığı takdirde hemen emekli olması mümkündür.

Doğumdan önce 4/a (SSK) sigortalısı olmayanlar doğum borçlanması yapamazlar.

Doğumdan önceki son sigortalılık türü 4/a (SSK) olan kadınlar doğum borçlanması yapabilir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce isteğe bağlı SSK sigortalısı olanlar doğum borçlanması yapabilir. 1 Ekim 2008 sonrası isteğe bağlı Bağkurlular doğum borçlanması yapamazlar.

4/a Kapsamında sigortalı olduktan sonra doğum yapmış olmakla birlikte doğumdan önce son sigortalılık türünün 4/b veya 4/c olması halinde doğum borçlanması yapılamayacağı gibi 2925 sayılı Kanuna tabi tarım sigortalıları da doğum borçlanması yapamazlar.

Kanunda yapılan son düzenlemelerle doğum borçlanması üç çocuk için en fazla 6 yılla sınırlandırıldı. Doğum borçlanması talebi kabul edilen kadın sigortalının üç yıllık borçlanma süresi içinde zorunlu sigortalı hizmetlerinin olması halinde zorunlu sigortalılık süreleri borçlanma sürelerinden düşülecektir.

Doğum borçlanması yapmak için 18 yaş sınırlaması bulunmuyor. 18 yaşından küçük kadınlar da doğumdan önce 4/a kapsamında sigorta tescili yapılmış ise doğum borçlanması yapabilir.

Çıraklığı nedeniyle 506 sayılı Kanun kapsamında tescili yapılan ve sonrasında doğum yapan kadınlar da doğum borçlanması yapabilir.

Doğumdan önceki son sigortalılık statüsünün 506 sayılı Kanunun Geçici 20. maddesi kapsamındaki sandık olması halinde, SGK doğum borçlanması yapılması talebini kabul etmemektedir.

Doğum borçlanması, sigortalının en son sigortalılık statüsüne göre belirlenmektedir. Özellikle doğum borçlanması için, borçlanılan sürelere ait sigortalılık statüsünün belirlenmesinde son sigortalılık statüsüne bakılması, sigortalılık tür değiştirmelerini hızlandırmaktadır. Bazıları borçlandığı süreler 4/a sigortalılık statüsünde sayılması için işyerlerini bir yakınına devredebiliyor. İsteğe bağlı sigortalılar, sigortasını kapatı, daha sonra formaliteden kısa bir süre 4/a sigortalısı olduktan sonra borçlanma başvurusu yapmaktadır. Uzmanlar doğum borçlanması için bu yollara başvurulmaması gerektiğini belirtiyor. Doğum borçlanması başvurusu için doğumdan önce 4/a kapsamında sigortalı olmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışı Personel İşçi Alımları 2015 başlıklı makalemizde Enka İnşaat 2016 İş İlanları, Enka İnşaat 2016 İşçi Alımı ve Enka İnşaat Yurdışı Personel Alımı 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

resmin alt tagı

Kimler Doğum Borçlanması Yapabilir? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

  1. öznur altundağ dedi ki:

    slm ben bundan 7 önce işe başladım dogumum yaklaşınca çıkışım verildi sigortam kesildi kiraciyim paraya ihtiyacım var ne yapabilirim doğuma 40 gün kaldı

Yorum Yaz

error: Content is protected !!

 İş arayan ve İş verenlerin yaptığı tüm işlemler ücretsizdir. İskurr.gen.tr iş ilanı ekleyen veya iş arayan kişilerden hiç bir ücret talep etmez. İskurr.gen.tr 'nin ilan sahipleriyle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi, yayınlanan ilanların doğruluğunu da taahhüt etmez. İskurr.gen.tr sadece ilanların yayınlanmasını sağlamaktadır. İskurr.gen.tr 'nin iş ilanları yayınlanan şirketlerle bir alakası yoktur. İş başvuruları ve ilanları güncel medya haberlerinden derlenmektedir. Kullanıcılarımızın kendi güvenlikleri için yorumlarda iletişim bilgilerini vermemeleri gerekmektedir. * Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan İskurr.gen.tr ve editörleri sorumlu tutulamaz.